Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Ostrogowiec czerwony

Centranthus ruber = Valeriana Coccinea
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony, kulisty
Wysokość: 60 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł: zielono-niebieska, szara, zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Ostrogowiec czerwony (ang. valerian, red valerian, jupiter's beard, keys to heaven, fox's brush, pretty Betsy) to krzaczasta bylina o niemal kulistym pokroju, należąca do rodziny kozłkowatych (Valerianaceae). W naturalnych siedliskach występuje w basenie Morza Śródziemnego oraz w ciepłych rejonach Ameryki Północnej (Zatoka San Francisco).

Sztywne, wyprostowane, wzniesione, niekiedy łukowato wygięte pędy są (podobnie jak liście) barwy zielono-niebieskawej lub szarawej, wyglądają jak gdyby były pokryte delikatnym, woskowym nalotem. Liście jajowato-lancetowate, siedzące, po dwa w okółkach na pędach. Roślina tworzy kępy o średnicy około 60 - 70 cm.

Pachnące kwiaty we wszystkich odcieniach różu i czerwieni są niezwykle atrakcyjne dla pszczół, trzmieli i motyli. Niekiedy na jednej roślinie mogą pojawić się kwiaty w kilku kolorach (np. od ciemnoróżowych poprzez jasny róż, aż do białych). Roślina kwitnie bardzo obficie, tworząc barwne kiście wielu drobnych kwiatów, na szczytach rozgałęzionych pędów.  Kwitnienie rozpoczyna się już w maju i trwa aż do sierpnia. Wycinanie przekwitniętych kwiatostanów powoduje wydłużenie kwitnienia aż do jesieni.

Ostrogowiec czerwony najlepiej rośnie na ciepłym, słonecznym stanowisku, ewentualnie w lekkim półcieniu, gleba może być dość sucha lub jedynie nieco wilgotna, dobrze zdrenowana, najlepiej o odczynie zasadowym, ewentualnie obojętnym. Na zimę należy przyciąć pędy, a roślinę lekko okryć np. stroiszem (gałązkami roślin iglastych). Strefa mrozoodporności – 7.

Roślina ta doskonale nadaje się do ogrodów o charakterze śródziemnomorskim, do obsadzania suchych, nasłonecznionych rabat oraz do ogrodów naturalistycznych. Kwiatostany sprawdzą się również jako kwiat cięty do bukietów i kompozycji florystycznych.

Ostrogowiec czerwony dobrze rozmnaża się za pomocą nasion. W cieplejszych rejonach, jeśli nie przytniemy roślin na zimę i pozostawimy na nich zawiązane nasiona – jest duża szansa uzyskania w następnym sezonie nowych roślin powstałych w wyniku samosiewów. W sprzyjających dla niej warunkach trzeba uważać, aby nie opanowała nam sporej części ogrodu, wówczas należy usuwać lub przesadzać młode siewki. Roślinę tę można również rozmnażać przez podział.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.