Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Dariusz Urbanowicz

Orlik pospolity

Aquilegia vulgaris
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 40 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Orlik kwiat – opis

Orlik pospolity jest byliną z rodziny jaskrowatych Ranunculaceae. W stanie naturalnym rośnie dziko w Europie, także w Polsce. Orlik należy do bylin krótkowiecznych. Ma pędy 40–80 cm wysokości i trójdzielne liście. Kwitnie pod koniec maja i w czerwcu. Kwiaty składają się z 5 listków okwiatu zwężających się w długie, na końcach lekko wygięte ostrogi oraz z 5 listków okwiatu bez ostróg.

>>Przeczytaj też: Orliki do ogrodu - gatunki orlików, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie w ogrodzie

Orlik pospolity – orlik ogrodowy

W uprawie znajdują się mieszańce zebrane pod nazwą Aquilegia × hybrida o kwiatach barwy białej, kremowej, błękitnej, różowej, koralowej i czerwonej.

Orlik – uprawa

Orliki wymagają gleby próchniczej, wilgotnej oraz słonecznego lub półcienistego stanowiska. Kwiaty orliki sadzi się na rabatach bylinowych, grupami na trawnikach, stosuje w ogrodach i parkach do nasadzeń naturalistycznych. Odmiany niskie nadają się do ogródków skalnych, a wysokie są idealne na kwiat cięty.

 

>>Przeczytaj też: Jak wybrać byliny na rabatę. Poradnik projektowania rabaty bylinowej


Orlik – roślina nie tylko z nasion

Rośliny rozmnaża się przez nasiona wysiewane w kwietniu–maju do skrzynek, inspektów lub na rozsadnik. Bylina orlik łatwo się krzyżuje, dlatego proste jest uzyskanie często mało wartościowych mieszańców. Wyselekcjonowane odmiany orlików rozmnaża się przez podział roślin.

Zobacz też inne orliki:

 

 

Opracowanie: Redakcja serwisu, Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.