Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Orlik mieszańcowy

Aquilegia hybrida
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 40 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, fioletowa, wielobarwna, biała, niebieska, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Orlik mieszańcowy to bylina powstała ze skrzyżowania europejskich i północnoamerykańskich gatunków orlika. Delikatne pierzaste liście mają niebieskozieloną barwę. Wczesnym latem rozwijają się bardzo oryginalne duże kwiaty o intensywnym zabarwieniu płatków. Mogą być białe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, fioletowe, niebieskie, często kwiaty są dwubarwne. Nadają się do wazonu. Po przekwitnięciu rośliny niekiedy zasychają jej liście i do następnego sezonu znika z powierzchni ziemi. Dzieje się tak zwłaszcza na suchych stanowiskach. Orlik jest byliną krótkowieczną, nawet w sprzyjających warunkach nie żyje dłużej niż trzy-cztery lata. Łatwo się jednak rozsiewa i „wędruje” po ogrodzie.

>>Przeczytaj też: Orliki do ogrodu - gatunki orlików, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie w ogrodzie

Orlik mieszańcowy dobrze rośnie w lekkiej i próchnicznej, ale niezbyt suchej glebie. Lubi rozproszone światło, ale może też rosnąć na słońcu (jednak nie w gorących miejscach) i w cieniu (wtedy mniej intensywnie kwitnie). Na 1 m2 sadzi się go sześć-osiem egzemplarzy. Cała roślina jest trująca. (eb-g)

Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.