Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Omieg wschodni = Omieg kaukaski

Doronicum orientale
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Omieg wschodni (omieg kaukaski) pochodzi z Azji Mniejszej oraz z południowo-wschodniej części Europy. W Polsce jest znany i popularny, uprawiany jako roślina ozdobna. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Omieg wschodni - opis

Omieg wschodni to bylina o wzniesionym, wyprostowanym pokroju. Jeśli posadzimy obok siebie kilka okazów, z czasem rozrosną się tworząc zwartą kopułę. Łodyga dorasta do 30-50 cm wysokości. Liście są duże, brzegiem ząbkowane, sercowatego kształtu, intensywnie zielone. Większość liści jest zebrana w przyziemną rozetę. Roślina tworzy również nieduże liście na łodydze (nasadami obejmują łodygę). Roślina pod ziemią wytwarza kłącze.

Omieg wschodni kwitnie od kwietnia do czerwca. Rzadko ulistnione pędy kwiatostanowe są wzniesione, mają 30–50 cm wysokości, zakończone są kwiatostanami (koszyczkami) złożonymi z kwiatów żółtego koloru. Owoce pojawiają się latem, są małe, spłaszczone i lekko jajowate.

Ciekawe odmiany omiega wschodniego:

  • ‘Little Leo’ – odmiana niska (20-30 cm wysokości), z podwójnym okółkiem kwiatów języczkowych,
  • ‘Fruhlingspracht’ – odmiana o kwiatach pełnych.

Omieg wschodni - warunki uprawy

Omieg wschodni jest łatwy w uprawie. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym lub delikatnie zacienionym. Duża ilość słońca powoduje, że roślina zdecydowanie bardziej obficie kwitnie. Podłoże powinno być żyzne, przewiewie i dość wilgotne. Jeśli dysponujemy suchym podłożem, starajmy się sadzić roślinę w miejscu półcienistym, jeśli podłoże jest typowo wilgotne, wtedy lepiej sadzić na stanowisku słonecznym. Na jednym miejscu omieg wschodni może rosnąć kilka lat, potem należy go przesadzić. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną, przy okazji dzieląc roślinę i uzyskując w ten sposób nowe egzemplarze, które na miejsce stałe wysadza się w rozstawie 30 x 35 cm.

Omieg wschodni - pielęgnacja

Pielęgnacja rośliny polega na regularnym podlewaniu i usuwaniu przekwitłych kwiatów. Korzystnie wpływa na wzrost omiega nawożenie mineralne i organiczne, zastosowane zwłaszcza w okresie wiosennym. Omieg rozmnaża się przez wysiew nasion lub przez podział kęp. Idealnym terminem podziału roślin jest sierpień.
Omieg jest w pełni mrozoodporny. Można przyspieszyć kwitnienie omiegów okrywając rośliny wiosną niskimi tunelami foliowymi.

Omieg wschodni - zastosowanie

Omieg wschodni dzięki swoim pięknym, jasnym kwiatom jest dobrym uzupełnieniem rabaty bylinowej. Można go sadzić na skalniakach. Sprawdzi się również w uprawie pojemnikowej - to idealna propozycja wiosennych kompozycji balkonowych lub tarasowych. Omieg wschodni nadaje się również na kwiat cięty.

 
Tekst: Martyna Cieślińska
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.