Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Odętka wirginijska 'Cristal Peak White'

Physostegia virginiana 'Cristal Peak White'
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Odętka wirginijska 'Cristal Peak White' jest byliną z rodziny jasnotowatych (Lamiceae). Odmiana ta pochodzi z hodowli firmy Ernst Benary Samensucht, zarejestrowana w 2007 roku, w 2009 roku wprowadzona do obrotu handlowego. Nagrodzona złotym medalem Fleurselect.

Roślina ma wyprostowany, zwarty, wzniesiony pokrój kolumnowy i osiąga 30-40 cm wysokości. Jest byliną ekspansywną, szybko rośnie i rozrasta się. Łodygi są gęsto ulistnione, górne liście są siedzące, wydłużone, lancetowate, nieregularne i ostro ząbkowane, dolne na krótkich ogonkach, ciemnozielone, intensywnie kontrastujące z barwą kwiatów.

Odętka wirginijska 'Cristal Peak White' kwitnie od czerwca do września. Jej śnieżnobiałe, pojedyncze, rurkowate kwiaty, długości 2 cm, zebrane są w kłosowate kwiatostany. Kwiaty rozmieszczone są w czterech rzędach wzdłuż osi kwiatostanu. Cechą charakterystyczną odmiany jest brak ciemnienia i czernienia przekwitniętych kwiatów oraz fakt, że roślina sama oczyszcza się z przekwitniętych kwiatów, dzięki czemu kwiatostany wyglądają niezwykle atrakcyjnie aż do końca kwitnienia.

Odętka wirginijska 'Cristal Peak White' najlepiej rośnie na glebach przeciętnych ogrodowych, piaszczysto-gliniastych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, o pH 5,5-6,5. Stanowisko powinno być słoneczne lub lekko zacienione. Jest to roślina całkowicie mrozoodporna i bez problemu powinna poradzić sobie nawet w najzimniejszych zakątkach kraju. Strefa mrozoodporności 2-3.
Odętka świetnie nadaje się na rabaty, do kompozycji bylinowych w ogrodach i parkach – należy jednak pamiętać, że jest rośliną ekspansywną, dlatego należy zapewnić jej sporo miejsca, aby mogła się swobodnie rozrastać. Na rabatach zaleca się przesadzać ją co 2–3 lata, aby nadmiernie nie zagłuszała innych roślin.  Świetnie sprawdza się również jako roślina do uprawy w pojemnikach. Jej kwiaty doskonale nadają  się do bukietów i kompozycji florystycznych. Odętkę rozmnażamy przez podział roślin jesienią bądź wiosną.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.