Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Nerecznica szerokolistna

Dryopteris dilatata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony, zwarty
Wysokość: 30 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Nerecznica szerokolistna prawdopodobnie pochodzi z północnej części Europy. W Polsce popularnie występuje w cienistych lasach i zaroślach. Należy do rodziny narecznicowatych (Dryopteridaceae).

Nerecznica szerokolistna - opis

Nerecznica szerokolistna to paproć o wyprostowanym, wzniesionym, zwartym pokroju (z czasem dorosłe okazy stają się rozłożyste). Jest rośliną wieloletnią, tworzy płożące się kłącze. Osiąga od 30 cm do nawet 100 cm wysokości. Ma duże, zielone liście o łukowato wygiętej blaszce, trójkątnie jajowate i pierzaste. Łuski na ogonkach liściowych są brunatno-czarne. Na spodniej stronie liścia znajdują się skupiska zarodni z zarodnikami. Kiedy zarodniki osiągają pełną dojrzałość, zarodnie pękają i uwalniają zarodniki, które przenoszone są przez wiatr i zwierzęta. Zarodniki pod wpływem wilgoci szybko kiełkują - wyrasta nowa roślina.
Roślina jest silnie trująca, dlatego nie zaleca się jej sadzić w ogrodach, gdzie często przebywają dzieci i zwierzęta. Kłącza narecznicy zawierają floroglucydy.
Nerecznica szerokolistna została wyróżniona Award of Garden Merit - nagrodą brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego za szczególne walory ogrodnicze.

Przeczytaj też: Najpopularniejsze paprocie ogrodowe. Rośliny do miejsc zacienionych w ogrodzie

Nerecznica szerokolistna - warunki uprawy

Narecznica szerokolistna preferuje stanowisko zacienione lub półcieniste, o stale wilgotnym podłożu. Poradzi sobie na chłodnych wystawach. Dobrze, aby gleba była lekko kwaśna, wtedy roślina bujniej rośnie. Podłoże powinno być żyzne i przewiewne, o dobrych warunkach wodno-powietrznych. Roślina nie jest wrażliwa na przymrozki i warunki miejskie.

Przeczytaj też: Paprocie na słoneczne miejsce w ogrodzie

Nerecznica szerokolistna - pielęgnacja

Nerecznica szerokolistna nie wymaga szczególnej pielęgnacji. W bardzo suche lato należy pamiętać o regularnym podlewaniu rabaty z nerecznicą. Roślina nie wymaga zasilania nawozem mineralnym. Dobrze działa na nią wzbogacanie nawozem organicznym, np. kompostem. Rozmnaża się przez zarodniki lub podział kłączy.

Przeczytaj też: Wietlice – ciekawe paprocie ogrodowe. ZDJĘCIA paproci

Nerecznica szerokolistna - zastosowanie

Roślina dobrze prezentuje się zarówno w małych, jak i dużych ogrodach. Dość szybko się rozrasta, dlatego łatwo zakryje nieładne miejsca w ogrodzie. Rabata z nerecznicą nadaje ogrodowi leśny, tajemniczy charakter. Roślina dobrze sprawdza się na podszyt. Może być dobrym tłem dla innych, bardziej jaskrawych roślin.

Poznaj inne paprocie ogrodowe:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.