Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Nawłoć ogrodowa

Solidago hybrida
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój:
Wysokość: 50 cm - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Nawłoć ogrodowa jest byliną. W uprawie są liczne odmiany różniące się między innymi wysokością (od 50 do 200 cm). Pędy nawłoci są sztywne, proste, od dołu drewniejące, gęsto ulistnione. Liście są siedzące, podłużnie lancetowate. Kwiaty zebrane w drobne, żółte koszyczki zebrane licznie w rozgałęziające się, piramidalnie wzniesione, wiechokształtne grona osadzone na szczytach pędów.

Pora kwitnienia nawłoci jest zależna od odmiany i przypada od VII do X.
Nawłoć można sadzić na rabatach, grupami, nadaje się także na kwiat cięty oraz suche bukiety.

Nawłoć jest rośliną niewybredną i ekspansywną. Rośnie na różnych rodzajach gleb, nawet na rumowiskach i przy zbiornikach wodnych. Jest wytrzymała na mróz. Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego.

Rozmnaża się ją przez podział roślin wczesną wiosną. Rozstawa przy sadzeniu zależy od wysokości i pokroju roślin – odmiany średnio wysokie sadzi się w rozstawie 30 x 40 cm, wysokie 60 x 40 cm.
Łatwo sama się rozsiewa, dlatego pędy z dojrzewającymi nasionami lepiej usuwać (rośliny uzyskane z siewu nie zawsze wyglądają tak samo, jak rośliny mateczne).

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (12)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.