Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Mozga trzcinowata

Phalaris arundinacea
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwarty, wzniesiony
Wysokość: 1 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwonobrązowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Mozga trzcinowata popularnie występuje w Polsce na całym niżu, przede wszystkim na terenach nadwodnych. Należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae).

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne. Rabata z traw ozdobnych: jakie gatunki wybrać

Mozga trzcinowata - opis

Mozga trzcinowata to bylina o zwartym, kępiastym pokroju. Osiąga 1-3 m wysokości. Cała roślina silnie się zakorzenia. Źdźbła są dość grube i sztywne, mogą lekko połyskiwać. Liście mają około 2 cm szerokości, są sztywne i równowąskie, szarozielone.
Okres kwitnienia mozgi trzcinowatej przypada najczęściej od czerwca do lipca. Kwiaty zebrane są w wiechy w kolorze czerwonobrązowym, złożone z kłosów. Podczas kwitnienia wiecha się rozkłada, a po kwitnieniu ścieśnia. Owocem jest mały ziarniak z plewami, które zaopatrzone są w drobne srebrne włoski.
Ciekawe odmiany mozgi trzcinowatej:

  • ‘Pure Gold’ – odmiana o liściach zielono-żółtych, z daleka wyglądających na złociste,
  • ‘Luteopicta’- odmiana, której liście mają jasnożółty pas na środku blaszki.

Mozga trzcinowata - warunki uprawy

Mozga trzcinowata najlepiej rośnie w miejscu słonecznym lub półcienistym, dość ciepłym. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne i umiarkowanie wilgotne, choć podmokłe tereny nie stanowią problemu dla rośliny. Mozga nie lubi podłoża ciężkiego i gliniastego. Roślina jest w pełni mrozoodporna.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak pielęgnować trawy ozdobne

Mozga trzcinowata - pielęgnacja

Mozga trzcinowata do swobodnego wzrostu potrzebuje dużo miejsca, szybko się rozrasta - zwłaszcza jej korzenie podziemne. Raz na jakiś czas wymaga nawożenia mineralnego lub organicznego. Gdy roślina  nadmiernie się rozrośnie, można ją przyciąć, szybko się zregeneruje. Rozmnaża się wegetatywnie przez podział kęp na wiosnę.

Mozga trzcinowata - zastosowanie

Roślina ma szerokie zastosowanie w ogrodzie, m.in. jako roślina obwódkowa czy uzupełnienie rabaty przy ogrodzeniu czy balustradzie. Z racji tego, że dobrze czuje się w sąsiedztwie wody, można z powodzeniem sadzić ją w okolicy oczek wodnych, najlepiej w grupie. Mozga trzcinowata może być uprawiana w pojemnikach.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne. Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed zimą?

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.