Miskant chiński ‘Silberspinne’ - Miscanthus sinensis 'Silberspinne'

2022-03-31 13:41

Miskanty należą do najokazalszych azjatyckich traw ozdobnych uprawianych w naszych warunkach klimatycznych od 1875 r.

Spis treści

  1. Miskant chiński ’Silberspinne’ - opis
  2. Miskant chiński - uprawa
  3. Miskant w ogrodzie

Miskant chiński ’Silberspinne’ - opis

Miskant chiński ’Silberspinne’ to odmiana, tworząca bardzo wysokie i zwarte kępy ze srebrnymi, puszystymi kwiatostanami, które najokazalej prezentują się wczesną jesienią. Liście są równowąskie, długości ok. 80 cm i szerokości 2 cm. Ciemnozielone blaszki liściowe ozdobione są białym nerwem środkowym.

Miskant chiński ‘Silberspinne’ ma pokrój dużej i gęstej kępy, której liście przewieszając się łukowato na zewnątrz nadają roślinie kształt fontanny. Kwiaty znajdują się na wyprostowanych pędach i zebrane są w wachlarzowate wiechy długości 20-40 cm. Białe kwiatostany pojawiają się w sierpniu, początkowo są nieznacznie zabarwione na czerwono, później w pełnym rozkwicie są srebrzystobiałe, a na jesieni brązowieją i zostają na roślinie tak długo, jak pozwolą na to warunki zimowej pogody. Kwiaty miskanta chińskiego ‘Silberspinne’ doskonale nadają się na kwiat cięty i do suchych bukietów.

Miskant chiński - uprawa

Aby miskant chiński ‘Silberspinne’ mógł okazale prezentować się przez wiele lat w naszym ogrodzie, należy zapewnić mu niezbyt wilgotną i nie za ciężką glebę o lekko kwaśnym odczynie. Zaleca się żyzną, próchniczą glebę i słoneczne miejsce. Podlewać należy regularnie i umiarkowanie uważając by woda nie stagnowała na stanowisku.

Miskanty są mało wymagające i stosunkowo odporne na choroby i szkodniki, jednak ich odporność może być osłabiona jeśli przytniemy je w nieodpowiedniej porze roku. Trzeba pamiętać, by liści nie ścinać jesienią, lecz poczekać z tym zabiegiem do wiosny, kiedy to przycinamy roślinę na wysokość około 20 cm. Miskant chiński ‘Silberspinne’ jest mrozoodporny, jednak zaleca się jego okrywanie w dwóch pierwszych latach po posadzeniu oraz związywanie w snopek na okres zimowy, także dorosłych roślin. Roślinę można samodzielnie rozmnażać przez podział kępy, ten zabieg wykonuje się od kwietnia do maja.

Miskant w ogrodzie

Ze względu na liczne walory dekoracyjne, miskant chiński ‘Silberspinne’ jest chętnie sadzony w ogrodach przydomowych i parkach. Niejednokrotnie można go spotkać w grupowych kompozycjach nad zbiornikami wodnymi zarówno w zabytkowych ogrodach historycznych,  parkach miejskich jak i  przy nowoczesnych budynkach biurowych w centrum miast. W niewielkim ogrodzie przydomowym miskant chiński ‘Silberspinne’ należy sadzić pojedynczo, najlepiej na jednolitym tle trawnika, domu, ogrodzenia czy zbiornika wodnego. Jeśli zdecydujemy się umiejscowić go na rabacie, należy przeznaczyć dla niego miejsce z tyłu, traktując go jako tło dla pozostałych roślin. Jeżeli nie posiadamy oczka wodnego można rozważyć posadzenie tej ozdobnej trawy na rabacie żwirowej, która będzie imitować plażę przywodną.

Wyjątkową zaletą miskanta chińskiego ‘Silberspinne’ jest jej dekoracyjność w czasie zimy. Pozostawione zwiewne kwiatostany dodadzą lekkiego uroku zimowemu ogrodowi. Miskant chiński ‘Silberspinne’ przede wszystkim nadaje się do kompozycji naturalistycznych. Szczególnie warto sadzić go w towarzystwie innych traw ozdobnych oraz z roślinami dekoracyjnymi jesienią takimi jak astry, rozchodniki okazałe, chryzantemy, czy odmiany derenia o przebarwiających się jesienią na żółto lub czerwono pędach. Z trawy tej można tworzyć żywopłoty i osłony, które w wietrzy dzień będą przyjemnie szumiały.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VIII - X
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kępiasty