Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Miskant chiński ‘Gracillimus’

Miscanthus sinensis ‘Gracillimus’
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kulisty, kępiasty, zwisający
Wysokość: 1,5 m - 2,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - XI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Miskant chiński '‘Gracillimus' to trawa ozdobna należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Pochodzi z południowo-wschodniej Azji. W swoim naturalnym środowisku porasta tereny podgórskie. W Polsce chętnie sadzona w ogrodach.

Miskant chiński ‘Gracillimus’ - opis

Miskant chiński '‘Gracillimus' to trawa o zwiewnym, kulistym, lekkim pokroju, źdźbła lekko się przewieszają. Roślina może osiągnąć od 1,5 m do 2,5 m wysokości (przy prawidłowej uprawie i korzystnych warunkach pogodowych). Liście są wąskie i dość ostro zakończone, w kolorze intensywnie zielonym.

Miskant chiński '‘Gracillimus' zakwita rzadko, ale jeśli już, to kwitnie od sierpnia aż do listopada. Kwiaty zebrane są w wysokie, różowego koloru kwiatostany, które wystają ponad liście i mogą utrzymywać się na roślinie przez całą zimę (jest znakomitą ozdobą zimowego krajobrazu).

>>Przeczytaj też: Miskanty – imponujące trawy ozdobne. Uprawa miskantów w ogrodzie

Miskant chiński ‘Gracillimus’ - warunki uprawy

Miskant chiński '‘Gracillimus' najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Gleba powinna być żyzna, dość wilgotna (ale bez zastoisk wodnych). W dużym cieniu liście wyciągają się do góry i z czasem jeszcze bardziej się pokładają.

Miskant chiński ‘Gracillimus’ - pielęgnacja

Dorosłe okazy dobrze zimują w naszym klimacie, młodsze lepiej okrywać na zimę, aby nie doszło do uszkodzenia delikatnej rośliny. Dbajmy o regularne podlewanie. Miskant chiński wymaga mocnego cięcia na wiosnę, wtedy także zastosujmy nawożenie mineralne nawozem wieloskładniowym lub kompostem czy obornikiem. Silnie rozrastające się okazy wymagają podpór, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Miskant chiński rozmnaża się przez podział kęp (karp korzeniowych). Idealny termin do tego zabiegu to wiosna.

Miskant chiński ‘Gracillimus’ - zastosowanie

Miskant chiński '‘Gracillimus' idealnie sprawdza się zarówno posadzony w gruncie, jak i w doniczce ustawionej na balkonie czy tarasie. Pamiętajmy o tym, że rozrasta się szeroko, dlatego rośliny wokół powinny mieć niezbyt duże wymagania. Miskant nadaje ogrodom lekkości. Kwiatostany często wykorzystuje się na suche bukiety. Roślina ładnie porusza się na wietrze i dodaje całej kompozycji lekkości.

Poznaj też:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.