Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Miodunka pstra

Pulmonaria saccharata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 20 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielono-biała
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Bylina występująca w Apeninach, blisko spokrewniona z rosnącą w naszych lasach miodunką plamistą. Ma duże lancetowate liście nakrapiane srebrnymi plamkami. Wczesną wiosną, razem z liśćmi, rozwijają się purpurowe kwiaty, w miarę przekwitania zmieniające barwę na różową i niebieską (uprawiane są też odmiany o mocniej nakrapianych liściach oraz białych lub czysto niebieskich płatkach kwiatów). Kwiaty są niewielkie, ale bardzo liczne. Wabią owady.

Miodunka lubi przepuszczalną, próchniczną, wilgotną glebę, ale dość dobrze znosi suszę. Łatwo się rozrasta, tworząc duże kępy i sama rozsiewa. Można ją też rozmnażać przez podział. Nadaje się do zadarniania niewielkich powierzchni pod drzewami (sadzi się 10-12 roślin na 1 m2), dobrze się czuje w cieniu wyższych bylin. W upalne i wilgotne lata bywa atakowana przez choroby grzybowe. (eb-g)

Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Tagi: bylina
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.