Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Miłek wiosenny

Adonis vernalis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 10 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Miłek wiosenny należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Dziko rośnie w Europie i na Syberii. W Polsce jest pod ochroną (objęty jest ścisłą ochrona gatunkową). Miłek wiosenny to jedna z najwcześniej kwitnących wczesnowiosennych bylin. Tworzy duże, żółte kwiaty, osadzone na wierzchołkach nierozgałęzionych pędów wysokości 10-15 cm, które jeszcze po przekwitnięciu rosną i osiągają docelowo 30–40 cm wysokości. Po dojrzeniu nasion część nadziemna rośliny stopniowo zasycha. Kwiaty miłka wiosennego rozwijają się w marcu–kwietniu.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze byliny przedwiośnia

Miłek ma właściwości lecznicze, ale jest też roślina trującą!

Miłek wiosenny - uprawa

Miłek wiosenny najlepiej rośnie w miejscu ciepłym, słonecznym (ewentualnie półcienistym), osłoniętym od wiatru. Gleba pod uprawę miłka powinna być wilgotna, z dużą zawartością wapnia, przepuszczalna, piaszczysto-żwirowa.

>>Przeczytaj też: Jak sprawdzić, jaka ziemia jest w ogrodzie? Gleby piaszczyste, gliniaste, ilaste, żwirowe

Rośliny sadzimy pod koniec lata i na początku jesieni. Miłek nie znosi przesadzania, więc stanowisko trzeba wybierać starannie. Tym bardziej, że jest to bylina długowieczna, która przy sprzyjających warunkach może na jednym miejscu rosnąć nawet kilkadziesiąt lat.

Miłek wiosenny - zastosowanie

W ogrodach miłek wiosenny znakomicie nadaje się do tworzenia wiosennych kolorowych rabat. Należy pamiętać, aby na jednej rabacie sadzić go razem z roślinami, które charakteryzują się dłuższym okresem wegetacyjnym, bowiem po przekwitnięciu część nadziemna miłka zamiera i wtedy powstają puste miejsca na rabacie. Miłek wiosenny jest często sadzony na skalniakach.

Miłek wiosenny znakomicie nadaje się do sadzenia w założeniach naturalistycznych. Najlepiej sadzić go w małych grupach (po 3-10 rośliny, zalecana liczba roślin na 1 m2: 11).

>>Przeczytaj też: Ogród naturalistyczny

Poznaj inne trujące rośliny ogrodowe:

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.