Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Miłek letni

Adonis aestivalis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 1 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: ceglastoczerwona, pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Miłek letni to roślina jednoroczna z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Występuje na terenie Polski, rośnie przede wszystkim na polach uprawnych (głównie w uprawach zbóż ozimych i roślin okopowych - jako chwast) i na ugorach.
Miłek letni tworzy ulistnione, wzniesione pędy, zazwyczaj pojedyncze (choć mogą też rozgałęziać się), dorastające do 40 cm wysokości. Liście są 2–3-krotnie pierzastosieczne, dolne są osadzone na ogonkach, a te rosnące wyżej siedzą bezpośrednio na łodydze.

Miłek letni kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są pojedyncze, niewielkie (mają 2–4 cm średnicy), osadzone na szczycie łodygi, ceglastoczerwone lub pomarańczowe. Owocem miłka letniego jest rozłupka o cylindrycznym kształcie z wyraźnym haczykiem na każdym owocku.

Miłek letni jest czasem uprawiany jako roślina ozdobna – nadaje się na rabaty, szczególnie w ogrodach naturalistycznych. Dobrze prezentuje się w ogródkach skalnych i na murkach ogrodowych. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale osłoniętym od wiatru, na glebie wilgotnej, próchnicznej. Roślinę rozmnaża się przez nasiona wysiewane zaraz po zbiorze. Miłek łatwo sam się rozsiewa.

>>Przeczytaj też: Ogród naturalistyczny

Uwaga! Miłek letni jest rośliną trującą, także dla bydła – jeśli jego nasiona dostaną się do paszy, powodują zatrucia zwierząt. Mąka ze zboża zanieczyszczonego nasionami miłka ma szary kolor, jest trująca, a upieczony z niej chleb gorzki.

Poznaj inne trujące rośliny ogrodowe:

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.