Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Marzanka barwierska

Asperula tinctoria
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, zwarty
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Marzanka barwierska to roślina, którą można spotkać w Europie, a także na terenie Rosji. W Polsce w naturze występuje w dolinie Wisły, na Pojezierzu Mazurskim oraz Pomorskim i na Dolnym Śląsku. W naszym kraju uznawana jest za roślinę narażoną na wyginięcie. Uprawiana jest także jako roślina ozdobna w ogrodach. Należy do rodziny marzanowatych (Rubiaceae).

Marzanka barwierska - opis

Marzanka barwierska zaliczana jest do gatunków wieloletnich. Tworzy kłącza. Ma zwarty, wzniesiony pokrój. Przeważnie osiąga 30- 50 cm wysokości. Łodyga jest dość delikatna i silnie rozgałęziona. Wyrasta z niej kilka pędów płonnych i jeden zakończony kwiatostanem. Liście w kolorze zielonym, równowąskie.

Marzanka kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty są małe, białego koloru, zebrane w widlasto rozgałęzione kwiatostany. Latem na roślinie pojawiają się owoce - niewielkie pestkowce (dojrzałe maja ciemną barwę i lekko się marszczą).

Marzanka barwierska - warunki uprawy

Marzanka barwierska nie jest wymagająca jeśli chodzi o uprawę. Powinna rosnąć w miejscu słonecznym, ewentualnie lekko ocienionym. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, przepuszczalne oraz dość wilgotne. Roślina nie jest wrażliwa na szkodniki oraz choroby.

Marzanka barwierska - pielęgnacja

Podczas całego okresu wegetacji należy podlewać rabatę z marzanką. Roślina lubi się szybko rozrastać, dlatego jeśli jest jej za dużo w ogrodzie, warto dokonać przerzedzenia. Nie obawiajmy się tego zabiegu, roślina szybko wypuści nowe pędy, jeśli tylko będzie miała odpowiednie warunki. Marzanka rozmnaża się przez wysiew nasion oraz wegetatywnie przez podział kłączy.

Marzanka barwierska - zastosowanie

Marzanka barwierska to idealna roślina na rabatę wieloletnią, posadzona w pobliżu kamieni czy murków. Nadaje naszym nasadzeniom lekki, rustykalny charakter. Doskonale nadaje się na łąki kwietne. Korzenie marzanki były wykorzystywane do barwienia na kolor czerwony.

>>Przeczytaj też: Rośliny barwiące, które można uprawiać w ogrodzie. Jakie rośliny można wykorzystać do farbowania

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.