Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Mak wschodni

Papaver orientale
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Mak wschodni to bylina pochodząca z Kaukazu i Iranu Północnego, należąca do rodziny makowatych (Papaveraceae). Wiosną tworzy rozetę gęsto owłosionych, pierzastodzielnych liści, z której wyrastają długie, sztywne, także owłosione, zazwyczaj bezlistne pędy 0,5–1 m wysokości, zakończone kwiatami (na jednym pędzie jest jeden kwiat). Kwiaty maku wschodniego są duże (średnicy 10–15 cm), o jedwabistych płatkach barwy czerwonej, różowej bądź białej, które wyglądają, jakby były pogniecione. Mak wschodni kwitnie w maju i czerwcu. Środek kwiatów jest prawie czarny.
Rozeta liści zasycha po kwitnieniu.

Mak wschodni - wymagania uprawowe

Mak wschodni wymaga gleby żyznej, wapiennej, przepuszczalnej oraz suchego i słonecznego stanowiska.
Rozmnaża się go najczęściej przez sadzonki korzeniowe pozyskiwane po kwitnieniu bądź jesienią. Korzenie mające grubość ołówka, tnie się na odcinki około 8 cm (dolny koniec należy uciąć skośnie) i wysadza do skrzynek. Po wypuszczeniu korzeni i liści młode rośliny wysadza się do doniczek albo na miejsce stałe (zależnie od terminu pozyskania sadzonek). Mak wschodni nie lubi przesadzania - zwykle przy wykopywaniu niszczą się korzenie.

Mak wschodni - zastosowanie

Mak wschodni sadzi się na rabatach bylinowych (najlepiej mieszanych) łącząc go z roślinami silnie rozrastającymi się latem (po przekwitnieniu pędy maku zasychają i wtedy roślinę przycina się przy ziemi). Bardzo dobrze mak komponuje się z łubinami, irysami czy ostróżkami. Nadaje się także na kwiat cięty (ścina się je dopiero wtedy, gdy widoczny jest kolor płatków), choć ich trwałość nie jest długa.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.