Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Mącznica lekarska

Arctostaphulos uva-ursi
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 20 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Mącznica lekarska rośnie dziko w Polsce w suchych lasach sosnowych i na wrzosowiskach, a także w górach. W Polsce jest objęta całkowitą ochroną.
Mącznica lekarska to zimozielona krzewinka, wytwarzająca cienkie, długie, płożące się pędy o długości dochodzącej nawet do 1 m. Roślina tworzy kępę o wysokości 20–50 cm. Liście są niewielkie (1,5–3 cm), skórzaste, o odwrotnie jajowatym kształcie, ciemnozielone z wierzchu, pod spodem jasnozielone.
Mącznica lekarska kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty mają jasnoróżową lub białą barwę i dzbaneczkowaty kształt. Są miododajne. Owoce – kuliste, błyszczące, czerwone jagody, podobne do owoców borówki brusznicy – dojrzewają od lipca do września. Owoce nie nadają się do spożycia.
Mącznica lekarska to także roślina lecznicza, stosowana w leczeniu chorób zapalnych dróg moczowych.

Mącznica lekarska może rosnąć nawet na ubogich, piaszczystych lub torfowych glebach. Podłoże powinno być jednak kwaśne. Stanowisko dla mącznicy powinno być słoneczne lub półcieniste. Najlepiej rozmnażać ją przez odejmowanie od rośliny matecznej ukorzenionych pojedynczych pędów. Można ją też rozmnażać przez sadzonki zielne lub półzdrewniałe.
Mącznica lekarska znajduje zastosowanie przede wszystkim jako roślina okrywowa. Doskonała roślina na wrzosowiska, skalniaki, do obsadzania murków i skarp.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.