Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Macierzanka wczesna

Thymus praecox
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 5 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, biała, fioletowa, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Macierzanka wczesna w stanie dzikim rośnie wyłącznie w Europie (w Polsce spotkać ją można w Dolnie Sąspowskiej, Dolinie Prądnika oraz w Ojcowskim Parku Narodowym). Jest także uprawiana jako roślina ozdobna. Należy do rodziny jasnotowate (Lamiaceae).

Macierzanka wczesna - opis

Macierzanka wczesna zaliczana jest do zimozielonych małych krzewinek (nie traci liści na zimę). Ma zwarty, płożący się, dywanowy pokrój z delikatnie wzniesionymi pędami. Osiąga około 5 cm wysokości, rozrastając się szeroko. Liście są jasnozielone, drobne, jajowatego lub łopatkowatego kształtu, owłosione. Okres kwitnienia macierzanki wczesnej zależy od warunków pogodowych, jednak przeważnie przypada na koniec maja i czerwiec. Kwiaty są bardzo małe, zebrane w główkowate kwiatostany, o budowie typowej dla rodziny jasnotowatych (wargowe). Mają kolor różowy lub fioletowy, wydzielają przyjemny zapach, który wabi pszczoły i inne owady. Owocem są rozłupnie, czterodzielne, które się rozpadają. Rozłupki są w kształcie jajowatym a czasem owalnym.
Ciekawe odmiany:

  • ‘Albus’ i 'Albiflorus' – odmiany o białych kwiatach,
  • ‘Purple Beauty’- o intensywnie fioletoworóżowych kwiatach.
  • 'Red Carpet' - o ciemnoróżowych kwiatach,
  • 'Ruby Glow' - o ciemnoczerwonych kwiatach.
>>Przeczytaj też: Macierzanki – gatunki, uprawa, zastosowanie macierzanek

Macierzanka wczesna - warunki uprawy i pielęgnacja

Macierzanka wczesna jest rośliną łatwą w uprawie i mało wymagającą. Lubi miejsca słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatrów. Podłoże powinno być lekkie, umiarkowanie żyzne i przewiewne, ale urośnie nawet na glebie zupełnie jałowej. Nie lubi zalewania (szybko prowadzi to do obumierania rośliny).
Nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji. Dobrze znosi cięcie, szybko się regeneruje. Przekwitłe kwiatostany warto usuwać, aby uzyskać bardziej estetyczną rabatę, jednak nie jest to konieczne. Rozmnaża się przez wysiew nasion.

Macierzanka wczesna - zastosowanie

Macierzanka wczesna to znakomita roślina okrywowa, stosowana do zadarniania dużych powierzchni. Sprawdzi się na skalniakach i wzniesieniach. Jest idealnym tłem dla innych, zdecydowanie wyższych roślin. Można ją również sadzić w ogródkach ziołowych.
Ze względu na łatwość uprawy, jest polecana mało doświadczonym ogrodnikom.
Macierzanka wczesna jest również wykorzystywana w ziołolecznictwie do przygotowania kropli, naparów, maści. Wykazuje m.in. działanie dezynfekujące, przeciwzapalne, poprawia trawienie, łagodzi ukąszenia owadów.

Poznaj też macierzankę piaskową.

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Opracowanie: Na podstawie materiałów Agencji Promocji Zieleni
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.