Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Łyszczec wiechowaty

Gypsophila paniculata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 80 cm - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

W stanie naturalnym łyszczec wiechowaty występuje w Europie i w centralnej Azji. Potocznie nazywany jest gipsówką. Tworzy kuliste rozgałęzione wiechy sztywnych delikatnych pędów obsypanych białymi, drobniutkimi kwiatami. Najlepiej rośnie na glebach bardzo przepuszczalnych, suchych, zawierających wapń. Dobrze znosi okresowy brak wody.

Efektownie wygląda w kompozycjach z innymi roślinami lub jako soliter na tle ciemnego żywopłotu lub trawnika. Ma białoszare kwiaty, ale w uprawie są odmiany o kwiatach białych półpełnych i pełnych, a także różowych.'Snow Flake' ma kwiaty białe, przynajmniej w połowie pełne, 'Schneeflocke' i 'Bristol Fairy' mają kwiaty pełne, dość duże. (as)

Tekst: Anna Skórkowska
Tagi: bylina
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.