Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Łubin trwały

Lupinus polyphyllus
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 1 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, kremowa, łososiowa, różowa, żółta, czerwona, bordowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Łubin trwały to bylina z rodziny bobowatych (Fabaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce rośnie dziko dość pospolicie w całej Polsce, może być inwazyjna. Łubin trwały jest uprawiany jako roślina ozdobna (ze względu na kolorowe, dekoracyjne kwiaty) oraz jako roślina pastewna.
Łubin trwały charakteryzuje się krzaczastym pokrojem, tworzy proste, wzniesione łodygi. Liście są dłoniasto złożone, składają się z 9–17 lancetowatych listków.
Łubin trwały kwitnie od czerwca do lipca, czasem powtarza kwitnienie jesienią. Kwiaty mają budowę charakterystyczną dla rodziny motylkowatych, a ich barwa może być biała, żółta, kremowa, różowa, łososiowa, czerwona, bordowa, ciemnoniebieska, fioletowa, mogą być także dwubarwne. Kwiaty zebrane są w dekoracyjne, strzeliste, groniaste kwiatostany, które osiągają 100–150 cm wysokości. Po przekwitnięciu rośliny należy ją ściąć, wówczas zakwitnie drugi raz jesienią. Owocem jest strąk zawierający od 5 do 12 marmurkowatych nasion

Łubin trwały wymaga gleby lekkiej, żyznej, ubogiej w wapń, suchej bądź średnio wilgotnej, o lekko kwaśnym odczynie (nie toleruje dużej ilości wapnia w glebie). Stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe, zaciszne. W okresie dłuższego okresu suszy roślinę trzeba podlewać, by uniknąć więdnięcia liści.
Łubin trwały rozmnaża się przez nasiona zbierane jesienią a wysiewane wiosną. Przed siewem nasiona należy moczyć przez kilkanaście godzin – przyspieszy to kiełkowanie. Odmiany mieszańcowe przy rozmnażaniu generatywnym (przez nasiona) nie powtarzają cech matecznych, dlatego trzeba je rozmnażać wegetatywnie – przez podział rośliny lub  przez sadzonki pędowe.

Łubin trwały znakomicie nadaje się do ogrodów wiejskich i naturalistycznych. Sadzi się go na rabatach bylinowych, najlepiej w niedużych grupach. Można go uprawiać w pojemnikach, nadaje się także na kwiat cięty.

Roślina lekko trująca z powodu zawartości alkaloidów.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.