Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Lobelia szkarłatna

Lobelia cardinalis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: bordowa
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: szkarłatna, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Lobelia szkarłatna, zwana też stroiczką szkarłatną,  prawdopodobnie pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce jest uprawiana jako roślina ozdobna. Należy do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae).

Lobelia szkarłatna - opis

Lobelia szkarłatna to bylina o wzniesionym, wyprostowanym pokroju. Jeśli posadzimy obok siebie kilka egzemplarzy, utworzą z czasem zwarte kępy. Pędy rośliny są słabo rozgałęzione, ale grube i długie, mają brązowy kolor. Roślina osiąga od 50 do 100 cm wysokości. Liście są wydłużone, lancetowate, ciemnozielone, mogą posiadać czerwone smugi. Okres kwitnienia lobelii szkarłatnej przypada od lipca do września. Drobne, czerwone bądź szkarłatne kwiaty  zebrane w dekoracyjne wąskie, kłosowate kwiatostany i ułożone jednostronnie na pędzie.

>>Poznaj też lobelię przylądkową

Lobelia szkarłatna - warunki uprawy i pielęgnacja

Lobelia szkarłatna to roślina łatwa w uprawie, polecana dla ogrodników amatorów. Lubi miejsca słoneczne lub półcieniste. Podłoże powinno być żyzne, z dużą zawartością próchnicy i dość wilgotne. Lobelia szkarłatna jest w miarę odporna na mróz, jednak lepiej okrywać ją na zimę, zwłaszcza młode okazy. Dzięki temu będziemy pewni, że roślina w dobrej kondycji przezimuje.
Lobelia szkarłatna nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba regularnie usuwać pędy uszkodzone. Niewskazane jest nawożenie - bez niego roślina radzi sobie bardzo dobrze. Rozmnaża się generatywnie przez wysiew nasion, a także wegetatywnie przez podział bryły korzeniowej.

Lobelia szkarłatna - zastosowanie

Lobelia szkarłatna najładniej prezentuje się posadzona w grupie. Sprawdzi się na rabaty przy oczkach wodnych. Dzięki intensywnej barwie kwiatów jest chętnie wybierana do ogrodów. Nadaje się na kwiat cięty - długo utrzymuje się w dobrej kondycji w wazonie. Kwiaty w kwiatostanie rozwijają się stopniowo, co wydłuża okres, gdy roślina jest dekoracyjna.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.