Liriope szafirkowata - Liriope muscari

2022-03-23 13:47

Liriope szafirkowata to kępiasta bylina, należąca do rodziny ruszczykowatych (myszopłochowatych) (Ruscaceae). Jej ojczyzną jest Wschodnia Azja, gdzie rośnie w cienistych lasach, na wzniesieniach (100-1400m npm) Chin, Japonii i Korei.

Liriope szafirkowata
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Liriope szafirkowata

Spis treści

  1. Liriope szafirkowata - opis
  2. Liriope szafirkowata - kwiaty
  3. Liriope szafirkowata - podłoże, stanowisko
  4. Liriope szafirkowata - opis - zastosowanie
  5. Liriope szafirkowata - opis - rozmnażanie

Liriope szafirkowata - opis

Liriope szafirkowata jest niezwykle popularną byliną, szeroko stosowaną (niektórzy twierdzą nawet, że nadużywaną) w założeniach ogrodowych w USA. Osiąga 30-45 cm wysokości, przy podobnej średnicy, tworząc kępy równowąskich, taśmowatych (0,5-1,3 cm szerokości), łukowato wyginających się na zewnątrz rozety liściowej, błyszczących, ciemnozielonych liści.

U odmian liście mogą mieć różne odcienie zieleni. Istnieją również odmiany o liściach pasiastych. Na zimę większość liści pozostaje zimozielonych, dopiero pod koniec zimy większość liści brązowieje i zamiera. Roślina rozrasta się dość wolno, ale systematycznie, poprzez krótkie, podziemne rozłogi, na których końcach pojawiają się drobne mięsiste bulwy, używane w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Liriope szafirkowata - kwiaty

Latem, w centralnej części rozety liściowej, pomiędzy liśćmi pojawiają się wzniesione, nagie pędy kwiatostanowe, na których końcach późnym latem rozwijają się drobne, pojedyncze, dzwonkowate, fioletoworóżowe (u odmian białe, różowe, fioletowe lub niebieskie) kwiaty, zebrane w groniaste kwiatostany, podobne nieco do kwiatostanów szafirków- Muscari (stąd nazwa), są one jednak dłuższe i nieco bardziej okazałe. W przypadku łagodnej pogody, kwiaty mogą rozwijać się na roślinie aż do późnej jesieni. Po zapyleniu (przez owady) i zapłodnieniu kwiaty przekształcaja się w czerniejące jagody, które mogą przetrwać łagodniejsze zimy.

Liriope szafirkowata - podłoże, stanowisko

Liriope szafirkowata najlepiej rośnie na zacisznych, ciepłych, osłoniętych od wiatrów, półcienistych lub słonecznych stanowiskach. Dobrze daje sobie radę również w cieniu drzew lub krzewów, wówczas lepiej rośnie, ale może słabiej kwitnąć. Wymaga przeciętnych, lekko wilgotnych, ale przepuszczalnych gleb.

Liriope szafirkowata jest rośliną dość mrozoodporną, ale w szczególnie surowe, bezśnieżne zimy może przemarzać, dlatego w chłodniejszych rejonach kraju warto ją okrywać np. stroiszem. Wczesną wiosną usuwamy wszystkie zaschnięte liście, zanim pojawią się młode przyrosty.

Liriope szafirkowata - opis - zastosowanie

Liriope szafirkowata to w Polsce jeszcze nowość, ale już zdobywa coraz to szersze rzesze zwolenników. Roślina ta doskonale wygląda w ogrodach, parkach i zieleni miejskiej. Nadaje się zarówno do tworzenia obwódek i niskich szpalerów, zadarniania większych powierzchni gruntu (jej podziemne rozłogi znakomicie zagłuszają chwasty oraz utrzymują glebę, zapobiegając jej erozji, czy osuwaniu się na skarpach). Doskonale wygląda również na rabatach bylinowych oraz w donicach na tarasach i balkonach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia na zimę).

Liriope szafirkowata - opis - rozmnażanie

Liriope szafirkowata może być rozmnażana generatywnie, poprzez wysiew nasion, jest to jednak niezwykle zawodne, ze względu na kilka czynników. Owoce liriope zawierają związki fenolowe, które hamują dojrzewanie nasion. Nawet po dojrzeniu owoców, nasiona pozostają w uśpieniu, ponieważ ich zarodki nie są w pełni rozwinięte. Ponadto, nasiona słabo się przechowują. Aby zwiększyć szansę na ich przetrwanie, zbieramy nasiona tylko z  owoców, które dojrzały jako pierwsze.

Po zbiorze nasiona muszą być dokładnie oczyszczone i wysiane jeszcze wczesną wiosną. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że będą one dojrzewać w podłożu jeszcze nawet do kolejnej wiosny, kiedy to zaczną kiełkować. Aby przyspieszyć ich dojrzewanie, należy zebrane i oczyszczone nasiona poddać ciepłej (25°C) i wilgotnej stratyfikacji, w ciemności, przez 8 tygodni.

Po tym okresie nasiona wysiewamy w pomieszczeniach lub ogrzewanym inspekcie lub na zewnątrz, po minięciu okresu przymrozków.Znacznie łatwiej liriope może być rozmnażana wegetatywnie (tylko w ten sposób rozmnażamy odmiany), poprzez podział roślin, który przeprowadzamy jesienią lub wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Termin kwitnienia VIII - X
Wysokość 30 cm - 45 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu