Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Liriope szafirkowata

Liriope muscari
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty, wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 45 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa, biała, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Liriope szafirkowata to kępiasta bylina, należąca do rodziny ruszczykowatych (myszopłochowatych) (Ruscaceae). Jej ojczyzną jest Wschodnia Azja, gdzie rośnie w cienistych lasach, na wzniesieniach (100-1400m npm) Chin, Japonii i Korei. Roślina ta jest niezwykle popularną byliną, szeroko stosowaną (niektórzy twierdzą nawet, że nadużywaną) w założeniach ogrodowych w USA.

Liriope szafirkowata osiaga 30-45cm wysokości, przy podobnej średnicy, tworząc kępy równowąskich, taśmowatych (0,5-1,3 cm szerokości), łukowato wyginających się na zewnątrz rozety liściowej, błyszczących, ciemnozielonych liści. U odmian liście mogą mieć różne odcienie zieleni. Istnieją również odmiany o liściach pasiastych. Na zimę większość liści pozostaje zimozielonych, dopiero pod koniec zimy większość liści brązowieje i zamiera. Roślina rozrasta się dość wolno, ale systematycznie, poprzez krótkie, podziemne rozłogi, na których końcach pojawiają się drobne mięsiste bulwy, używane w tradycyjnej medycynie chińskiej.
Latem, w centralnej części rozety liściowej, pomiędzy liśćmi pojawiają się wzniesione, nagie pędy kwiatostanowe, na których końcach późnym latem rozwijają się drobne, pojedyncze, dzwonkowate, fioletoworóżowe (u odmian białe, różowe, fioletowe lub niebieskie) kwiaty, zebrane w groniaste kwiatostany, podobne nieco do kwiatostanów szafirków- Muscari (stąd nazwa), są one jednak dłuższe i nieco bardziej okazałe. W przypadku łagodnej pogody, kwiaty mogą rozwijać się na roślinie aż do późnej jesieni. Po zapyleniu (przez owady) i zapłodnieniu kwiaty przekształcaja się w czerniejące jagody, które mogą przetrwać łagodniejsze zimy.

Liriope szafirkowata najlepiej rośnie na zacisznych, ciepłych, osłoniętych od wiatrów, półcienistych lub słonecznych stanowiskach. Dobrze daje sobie radę również w cieniu drzew lub krzewów, wówczas lepiej rośnie, ale może słabiej kwitnąć. Wymaga przeciętnych, lekko wilgotnych, ale przepuszczalnych gleb. Liriope szafirkowata jest rośliną dość mrozoodporną, strefa mrozoodporności – 6, ale w szczególnie surowe, bezśnieżne zimy może przemarzać, dlatego w chłodniejszych rejonach kraju warto ją okrywać np. stroiszem. Wczesną wiosną usuwamy wszystkie zaschnięte liście, zanim pojawią się młode przyrosty.

Liriope szafirkowata to w Polsce jeszcze nowość, ale już zdobywa coraz to szersze rzesze zwolenników. Roślina ta doskonale wygląda w ogrodach, parkach i zieleni miejskiej. Nadaje się zarówno do tworzenia obwódek i niskich szpalerów, zadarniania większych powierzchni gruntu (jej podziemne rozłogi znakomicie zagłuszają chwasty oraz utrzymują glebę, zapobiegając jej erozji, czy osuwaniu się na skarpach). Doskonale wygląda również na rabatach bylinowych oraz w donicach na tarasach i balkonach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia na zimę).

Liriope szafirkowata może być rozmnażana generatywnie, poprzez wysiew nasion, jest to jednak niezwykle zawodne, ze względu na kilka czynników. Owoce liriope zawierają związki fenolowe, które hamują dojrzewanie nasion. Nawet po dojrzeniu owoców, nasiona pozostają w uśpieniu, ponieważ ich zarodki nie są w pełni rozwinięte. Ponad to, nasiona słabo się przechowują. Aby zwiększyć szansę na ich przetrwanie, zbieramy nasiona tylko z  owoców, które dojrzały jako pierwsze. Po zbiorze nasiona muszą być dokładnie oczyszczone i wysiane jeszcze wczesną wiosną. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że będą one dojrzewać w podłożu jeszcze nawet do kolejnej wiosny, kiedy to zaczną kiełkować. Aby przyspieszyć ich dojrzewanie, należy zebrane i oczyszczone nasiona poddać ciepłej (25°C) i wilgotnej stratyfikacji, w ciemności , przez 8 tygodni. Po tym okresie nasiona wysiewamy w pomieszczeniach lub ogrzewanym inspekcie lub na zewnątrz, po minięciu okresu przymrozków.
Znacznie łatwiej liriope może być rozmnażana wegetatywnie (tylko w ten sposób rozmnażamy odmiany), poprzez podział roślin, który przeprowadzamy jesienią lub wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.