Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Liliowiec ogrodowy

Hemerocallis hybrida
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: rozłożysty, kępiasty
Wysokość: 60 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa, biała, żółta, różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Liliowiec ogrodowy jest byliną zaliczaną obecnie do rodziny żółtakowatych (Xanthorrhoeaceae). Liliowce pochodzą z Azji (pierwsze pojawiły się w Europie już w XVI w.). Znane nam obecnie formy są powstały w wyniku krzyżowania gatunków, nazwa łacińska Hemerocallis hybrida jest ich nazwą zbiorową. W ofercie szkółkarzy jest teraz ogromna liczba odmian liliowców: spotykane od dawna o kwiatach liliokształtnych, o kwiatach z zaokrąglonymi płatkami, a płatkami wywiniętymi na zewnątrz, czy wreszcie podobne do storczyków o płatkach falbaniastych. Odmiany różnią się też wysokością i wyglądem liści - te osiągające około 30 cm wysokości mają liście bardzo wąskie, trawiaste, natomiast odmiany wyższe (dorastające nawet do 80 cm) liście silniejsze, szablaste.

Liliowiec ogrodowy - charakterystyka

Liliowce mają krótkie kłącza oraz mięsiste, zgrubiałe korzenie sięgające do 80 cm w głąb ziemi. Liście rozkładają się równomiernie na boki. Kwiaty rozwijają się od maja do września (zależnie od odmiany) na wierzchołkach wysokich bezlistnych pędów sięgających ponad liście. Poszczególne kwiaty rozwijają się często tylko na jeden dzień. U starszych odmian zamykają się, gdy odczuwają niedostatek światła.

>>Przeczytaj też: Liliowce: uprawa i zastosowanie liliowców w ogrodzie

Liliowiec ogrodowy - uprawa

Liliowce rosną na każdej przeciętnej glebie, choć najlepiej na żyznej, próchniczej i nieco wilgotnej. Korzenią się głęboko, więc radzą sobie także w dość suchym podłożu. Stanowisko może być zarówno słoneczne, jak i półcieniste. W cieniu kwitną słabo. Dobrze znoszą niską temperaturę. Są długowieczne i w tym samym miejscu mogą rosnąć nawet 20–30 lat. Na glebach suchych, piaszczystych żyją krócej.

Liliowce rozmnaża się głównie przez podział roślin wiosną lub w sierpniu i wrześniu. Można również rozmnażać je przez nasiona wysiewane jesienią. Na miejsce stałe rośliny wysadza się w rozstawie 60 x 30 cm.

Liliowce w ogrodzie

Liliowce nadają się na mieszane rabaty z roślin jednorocznych i bylin, do sadzenia w grupach na trawnikach, oraz jako skupiny w sąsiedztwie krzewów. Efektownie wyglądają też posadzone na brzegach zbiorników wodnych (ponad strefą okresowo zalewaną). Większość odmian nie nadaje się do bukietów, bo po ścięciu kwiaty się zamykają.

Tekst: Anna Skórkowska
Komentarze (20)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.