Liliowiec ogrodowy - Hemerocallis hybrida

2022-04-11 14:39

Liliowiec ogrodowy jest byliną zaliczaną obecnie do rodziny żółtakowatych (Xanthorrhoeaceae). Liliowce pochodzą z Azji (pierwsze pojawiły się w Europie już w XVI w.). Znane nam obecnie formy są powstały w wyniku krzyżowania gatunków,

Spis treści:

Liliowiec - odmiany

W ofercie szkółkarzy jest teraz ogromna liczba odmian liliowców: spotykane od dawna o kwiatach liliokształtnych, o kwiatach z zaokrąglonymi płatkami, a płatkami wywiniętymi na zewnątrz, czy wreszcie podobne do storczyków o płatkach falbaniastych.

Odmiany różnią się też wysokością i wyglądem liści - te osiągające około 30 cm wysokości mają liście bardzo wąskie, trawiaste, natomiast odmiany wyższe (dorastające nawet do 80 cm) liście silniejsze, szablaste.

Liliowiec ogrodowy - opis

Liliowce ogrodowe mają krótkie kłącza oraz mięsiste, zgrubiałe korzenie sięgające do 80 cm w głąb ziemi. Liście rozkładają się równomiernie na boki.

Kwiaty rozwijają się od maja do września (zależnie od odmiany) na wierzchołkach wysokich bezlistnych pędów sięgających ponad liście. Poszczególne kwiaty rozwijają się często tylko na jeden dzień. U starszych odmian zamykają się, gdy odczuwają niedostatek światła.

Liliowiec ogrodowy - uprawa

Liliowiec ogrodowy rośnie na każdej przeciętnej glebie, choć najlepiej na żyznej, próchniczej i nieco wilgotnej. Korzeni się głęboko, więc radzi sobie także w dość suchym podłożu. Stanowisko może być zarówno słoneczne, jak i półcieniste.

W cieniu liliowce ogrodowe kwitną słabo. Dobrze znoszą niską temperaturę. Są długowieczne i w tym samym miejscu mogą rosnąć nawet 20–30 lat. Na glebach suchych, piaszczystych żyją krócej.

Liliowiec ogrodowy - rozmnażanie

Liliowce rozmnaża się głównie przez podział roślin wiosną lub w sierpniu i wrześniu. Można również rozmnażać je przez nasiona wysiewane jesienią. Na miejsce stałe rośliny wysadza się w rozstawie 60 x 30 cm.

Liliowce w ogrodzie

Liliowiec ogrodowy nadaje się na mieszane rabaty z roślin jednorocznych i bylin, do sadzenia w grupach na trawnikach, oraz jako skupina w sąsiedztwie krzewów.

Liliowce efektownie wyglądają też posadzone na brzegach zbiorników wodnych (ponad strefą okresowo zalewaną). Większość odmian nie nadaje się do bukietów, bo po ścięciu kwiaty się zamykają.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Wysokość 60 cm - 1 m
Termin kwitnienia V - IX
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój rozłożysty
Pokrój kępiasty
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu