Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Lepnica nadmorska

Silene maritima
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: do 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Lepnica nadmorska to niska bylina należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae), bardzo często sadzona na skalniakach, na skarpach, niskich rabatach oraz wykorzystywana jako roślina zadarniająca. Lepnica nadmorska w warunkach naturalnych występuje na zachodnich wybrzeżach Europy.
Liście lepnicy nadmorskiej są zielonoszare, lancetowate lub jajowate. Płożące się łodygi tworzą niskie kobierce, dorasta do 20 cm wysokości. Roślina szybko rośnie, w ciągu sezonu może zadarnić powierzchnię o średnicy 40 cm. Jest odporna na mróz.
Kwiaty lepnicy nadmorskiej pojawiają się od czerwca do sierpnia, są białe lub jasnoróżowe, średnicy około 2,5 cm, z charakterystycznym beczułkowatym kielichem. Odmiana 'Druett's Variegated' ma liście z jasną obwódką. Odmiana 'Weisskehlchen' ma sine liście, dorasta do 15 cm wysokości. Najpopularniejsza odmiana lepnicy nadmorskiej to 'Flore Pleno'.
Lepnica nadmorska jest łatwa w uprawie i niewymagająca. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym, glebie lekkiej, piaszczystej, ubogiej i lekko wapiennej o odczynie lekko kwaśnym. Doskonale sprawdza się jako roślina doniczkowa do sadzenia na balkonach lub tarasach.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.