Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Lepnica bezłodygowa

Silene acaulis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: poduszkowaty, zwarty
Wysokość: 5 cm - 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Lepnica bezłodygowa należy do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). W środowisku naturalnym występuje w wielu rejonach świata (głównie Europa, Azja i Ameryka Północna). W Polsce można ją spotkać w Tatrach.
Lepnica bezłodygowa charakteryzuje się poduszkowym, zwartym pokrojem. Osiąga kilka centymetrów wysokości. Liście są drobne, równowąskie. Roślina przed kwitnieniem przypomina nieco mech. Kępy w dobrych warunkach mogą rozrastać się nawet do 1 m średnicy.
Lepnica bezłodygowa kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty są małe, pięciopłatkowe o barwie różowej.

Lepnicę bezłodygową można uprawiać zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i lekko zacienionych. Lubi gleby wapienne, dobrze przepuszczalne, umiarkowanie zasobne w składniki pokarmowe. Rośnie także na podłożach gorszej jakości – kamienistych i piaszczystych. To gatunek w pełni mrozoodporny. Można go siać/sadzić jesienią lub wiosną. Młode okazy zaleca się podlewać, starsze są dość odporne na suszę. Nie wymaga nawożenia. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnych – szczególnie w początkowym okresie uprawy – jest odchwaszczanie. Roślinę łatwo można rozmnożyć przez podział kęp. Co kilka lat roślinę warto odmłodzić, gdyż traci swoje ozdobne walory.

Lepnica bezłodygowa znakomicie nadaje się do dekoracji ogródków skalnych. Ze względu na poduszkowy pokrój dobrze wygląda uprawiana przy kamieniach i w szczelinach murów. Warto ją łączyć ze skalnicami, rojnikami i rozchodnikami. Nadaje się do ogrodów różnego typu – w tym wiejskich i orientalnych.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.