Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: S&G Flowers

Lawenda wąskolistna ‘Aromatico’

Lavandula angustifolia ‘Aromatico’
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, zwarty, wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielonoszara
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Lawenda wąskolistna ‘Aromatico’ odznacza się bardzo wczesnym i długim kwitnieniem. Dwuletnie rośliny lawendy ‘Aromatico’ zaczynają kwitnąć już pod koniec maja i kontynuują je przez całe lato i jesień, aż do mrozów. Okazy rozmnażane w danym roku rozpoczynają kwitnienie w drugiej dekadzie czerwca.

Liczne, intensywnie wybarwione, długie, kłosowate kwiatostany mają barwę ciemnoniebieskofioletową u ‘Aromatico Blue’ i srebrzystobiałą u ‘Aromatico Silver’. Obie odmiany cechują się bardzo dobrym krzewieniem, gęstym pokrojem, licznymi, szarozielonymi liśćmi oraz bardzo intensywnym aromatem. W okresie kwitnienia chętnie odwiedzane są przez pszczoły i motyle.
Lawenda wąskolistna ‘Aromatico’ doskonale sprawdza się na rabatach lub jako obrzeżenie zagonów. Można z nich tworzyć także małe, nieformowane żywopłoty. Wyjątkowo ładnie prezentuje się w pojemnikach ustawionych na tarasach i balkonach.

Lawenda wąskolistna ‘Aromatico’ dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych, sadzona w żyznym, lekko przepuszczalnym podłożu. Ponieważ ciągle tworzy nowe kwiatostany, wymaga regularnego nawożenia, zwłaszcza gdy jest uprawiana w pojemnikach. Odmiana ta dobrze zimuje w naszych ogrodach, jeśli nie będzie narażona na ostre, wysuszające wiatry. Wiosną warto skrócić zeszłoroczne przyrosty pozostawiając dwie trzecie ich długości. Zabieg ten wzmaga krzewienie już od nasady zdrewniałych pędów oraz zwiększa obfitość kwitnienia. Postępując w ten sposób będziemy cieszyć się ich urodą oraz coraz obfitszym kwitnieniem wiele lat.

Opracowanie: Na podstawie materiałów firmy S&G Flowers
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.