Krwawnik kutnerowaty = krwawnik wełnisty - Achillea tomentosa

2020-07-16 15:48

Krwawnik kutnerowaty występuje w Europie oraz Azji Zachodniej. Można ją spotkać w ogrodach również w Polsce. Należy do rodziny astrowatych (Asteracea).

Krwawnik kutnerowaty
Autor: www.gettyimages.com Krwawnik kutnerowaty

Spis treści

  1. Krwawnik kutnerowaty - opis
  2. Krwawnik kutnerowaty - warunki uprawy
  3. Krwawnik kutnerowaty - pielęgnacja
  4. Krwawnik kutnerowaty - zastosowanie

Krwawnik kutnerowaty - opis

Krwawnik kutnerowaty jest byliną o delikatnie wzniesionym, płożącym pokroju. Szybko się rozrasta dzięki podziemnym rozłogom tworząc tzw. kobierce. Osiąga od 10 do 20 cm wysokości. Pędy są dość sztywne, liście powcinane, zielononiebieskie, pokryte gęstym kutnerem. Okres kwitnienia krwawnika kutnerowatego przypada od czerwca do lipca. Żółte kwiaty zebrane są w nieduże spłaszczone baldachogrona osadzone na końcach nierozgałęzionych, ulistnionych pędów. Latem i jesienią na roślinie pojawiają się owoce - szare niełupki o spłaszczonym kształcie.

>>Przeczytaj też: Krwawnik pospolity – uprawa krwawnika w ogrodzie, odmiany, zbiory krwawnika

Krwawnik kutnerowaty - warunki uprawy

Do prawidłowego wzrostu krwawnik kutnerowaty wymaga miejsca ciepłego i słonecznego. Podłoże powinno być piaszczysto-gliniaste, o średniej żyzności, przepuszczalne i dość suche. Uprawa krwawnika uda się także na podłożu jałowym, kamienistym. Niestety, roślina nie zawsze jest mrozoodporna. Podczas bezśnieżnych zim może dojść do przemarznięcia, a duża ilość śniegu może prowadzić do gnicia pędów i zamierania. Dlatego bezpieczniejsze jest okrywanie jej na zimę.

Krwawnik kutnerowaty - pielęgnacja

Krwawnik kutnerowaty to roślina dość wytrzymała i polecana nawet na podłoża o małej żyzności. Nie wymaga nawożenia. Zaleca się ścinanie pędów kwiatowych po przekwitnięciu - dzięki temu roślina będzie lepiej kwitła w kolejnym sezonie. Po 3-4 latach cała kępa starzeje się i dobrze jest ją odmłodzić.

Krwawnik kutnerowaty rozmnaża się bardzo prosto przez podziemne kłącza. Jednak trzeba uważać, ponieważ bywa ekspansywny.

Krwawnik kutnerowaty - zastosowanie

Krwawnik kutnerowaty nadaje się na rabaty bylinowe oraz jako uzupełnienie rabat jednorocznych. Idealnie pasuje do ogrodów skalnych. Dzięki swoim niedużym rozmiarom doskonale nadaje się do obsadzenia zielonych dachów. Szybko zadarnia powierzchnie i jest ciekawą ozdobą ze względu na swoje piękne kwiaty i owłosione liście.

Poznaj też:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Wysokość 10 cm - 20 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielononiebieska
Barwa kwiatów żółta
Pokrój płożący