Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Krwawnik kutnerowaty = krwawnik wełnisty

Achillea tomentosa
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: 10 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: zielononiebieska
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Krwawnik kutnerowaty występuje w Europie oraz Azji Zachodniej. Można ją spotkać w ogrodach również w Polsce. Należy do rodziny astrowatych (Asteracea).

Krwawnik kutnerowaty - opis

Krwawnik kutnerowaty jest byliną o delikatnie wzniesionym, płożącym pokroju. Szybko się rozrasta dzięki podziemnym rozłogom tworząc tzw. kobierce. Osiąga od 10 do 20 cm wysokości. Pędy są dość sztywne, liście powcinane, zielononiebieskie, pokryte gęstym kutnerem. Okres kwitnienia krwawnika kutnerowatego przypada od czerwca do lipca. Żółte kwiaty zebrane są w nieduże spłaszczone baldachogrona osadzone na końcach nierozgałęzionych, ulistnionych pędów. Latem i jesienią na roślinie pojawiają się owoce - szare niełupki o spłaszczonym kształcie.

>>Przeczytaj też: Krwawnik pospolity – uprawa krwawnika w ogrodzie, odmiany, zbiory krwawnika

Krwawnik kutnerowaty - warunki uprawy

Do prawidłowego wzrostu krwawnik kutnerowaty wymaga miejsca ciepłego i słonecznego. Podłoże powinno być piaszczysto-gliniaste, o średniej żyzności, przepuszczalne i dość suche. Uprawa krwawnika uda się także na podłożu jałowym, kamienistym. Niestety, roślina nie zawsze jest mrozoodporna. Podczas bezśnieżnych zim może dojść do przemarznięcia, a duża ilość śniegu może prowadzić do gnicia pędów i zamierania. Dlatego bezpieczniejsze jest okrywanie jej na zimę.

Krwawnik kutnerowaty - pielęgnacja

Krwawnik kutnerowaty to roślina dość wytrzymała i polecana nawet na podłoża o małej żyzności. Nie wymaga nawożenia. Zaleca się ścinanie pędów kwiatowych po przekwitnięciu - dzięki temu roślina będzie lepiej kwitła w kolejnym sezonie. Po 3-4 latach cała kępa starzeje się i dobrze jest ją odmłodzić.

Krwawnik kutnerowaty rozmnaża się bardzo prosto przez podziemne kłącza. Jednak trzeba uważać, ponieważ bywa ekspansywny.

Krwawnik kutnerowaty - zastosowanie

Krwawnik kutnerowaty nadaje się na rabaty bylinowe oraz jako uzupełnienie rabat jednorocznych. Idealnie pasuje do ogrodów skalnych. Dzięki swoim niedużym rozmiarom doskonale nadaje się do obsadzenia zielonych dachów. Szybko zadarnia powierzchnie i jest ciekawą ozdobą ze względu na swoje piękne kwiaty i owłosione liście.

Poznaj też:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.