Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Kozłówka długoszyjkowa

Phuopsis stylosa
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 15 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kozłówka długoszyjkowa swoje korzenie ma na Kaukazie, a także w północnym Iranie, można ją spotkać w lasach liściastych. W Polsce uprawiana jest jako roślina ozdobna. Należy do rodziny marzanowatych (Rubiaceae). Jest blisko spokrewniona z rolnicą pospolitą, popularnym gatunkiem w całe Europie.

Kozłówka długoszyjkowa - opis

Kozłówka długoszyjkowa to bylina tworząca rozłogi. Ma płożący i delikatnie wzniesiony pokrój. Dorasta od 15-25 cm wysokości, jednak na stanowiskach bardzo dobrych może osiągnąć nawet 40 cm. Pędy są delikatne i dość wiotkie. Liście ułożone na pędzie okółkowo, listki są wąskie, zielone, na końcach delikatnie unoszą się ku górze. W naszej strefie klimatycznej kozłówka kwitnie od maja do lipca. Kwiaty znajdują się na wierzchołkach pędów, pojedynczy kwiat jest różowy, nieduży, złożony z pięciu zrośniętych płatków tworzących wąski lejek, o długiej szyjce słupka (stąd nazwa rośliny).
Roślina wydziela przyjemny korzenny zapach. W miejscu kwiatów jesienią pojawiają się owce: twarde, gładkie rozłupnie składające się z dwóch jednonasiennych rozłupek.
Ciekawe odmiany:

  • ‘Rubra’ – odmiana o kwiatach ciemnoróżowych,
  • ‘Purpurglut’ – odmiana o kwiatach purpurowych, bardzo niska.

Kozłówka długoszyjkowa - warunki uprawy i pielęgnacja

Kozłówka długoszyjkowa najlepiej czuje się w miejscu słonecznym lub półcienistym. Im więcej słońca, tym więcej kwiatów. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne i przewiewne, lekkie będzie idealne. Roślina jest dość odporna na mróz, jedynie w bezśnieżne zimy może dochodzić do uszkodzeń.

Bardzo dobrze działa na kozłówkę coroczne wzmacnianie na wiosnę kompostem (miesza się go z podłożem). Roślina wymaga regularnego podlewania oraz odchwaszczania przez cały okres wegetacji. Rozmnaża się ją przez podział wiosną lub latem, a także przez wysiew nasion. Nasiona można wysiewać nawet w grudniu, jeśli zima nie będzie wilgotna.

Kozłówka długoszyjkowa - zastosowanie

Kozłówka długoszyjkowa sprawdza się jako uzupełnienie rabaty wieloletniej bądź jednorocznej.  Dobrze wygląda zarówno w grupie, jak i jako pojedyncza roślina. Można ją wykorzystać do ogrodów skalnych, a także sadzić w okolicach murków, kamieni i głazów.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.