Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Kosmatka owłosiona

Luzula pilosa
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, zwarty
Wysokość: 10 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biało-zielono-brązowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kosmatka owłosiona jest rozpowszechniona w Azji północnej, w Europie i na Kaukazie. W Polsce jest bardzo popularna - można ją spotkać w górach i na terenie całego niżu, a także jako roślinę uprawną ozdobną. Należy do rodziny sitowatych (Juncaceae).

Kosmatka owłosiona - opis

Kosmatka owłosiona to bylina o kępiastym, zwartym i dość gęstym pokroju. Liście delikatnie przewieszają się ku dołowi. Zazwyczaj osiąga od 10 do 30 cm wysokości. Jest to roślina zimozielona. Liście odziomkowe są długie i ostro zakończone, liście łodygowe małe. Nazwa rośliny wzięła się o tego, że wszystkie liście mają wełniste i długie owłosienie. Przy chłodnej pogodzie końcówki liści stają się delikatnie brązowe, co dodatkowo zdobi roślinę.
Okres kwitnienia kosmatki owłosionej przypada od marca do maja. Biało-zielono-brązowe kwiaty zebrane są na szczycie łodygi. Owocem jest brązowa torebka, wewnątrz której znajdują się nasiona.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne w ogrodzie. Najładniejsze gatunki traw i ich uprawa

Kosmatka owłosiona - warunki uprawy i pielęgnacja

Kosmatka owłosiona najlepiej rośnie w miejscu półcienistym lub całkowicie zacienionym. Gleba powinna być żyzna i dość wilgotna, przewiewna. Jeśli wilgotność podłoża będzie duża, kosmatka będzie rosła również na stanowisku słonecznym. Roślina jest odporna na mróz, a także na choroby oraz szkodniki.
Wymaga regularnego podlewania przez cały okres wegetacji (aż do pierwszych przymrozków). Nie potrzebuje nawożenia, jednak przed posadzeniem rośliny podłoże lepiej wzbogacić
o kompost. Rozmnaża się przez wysiew nasion oraz przez podział. Szybko się korzeni, ale dość wolno rośnie.

Kosmatka owłosiona - zastosowanie

Kosmatka owłosiona idealnie nadaje się na skalniaki i małe rabaty. Można ją sadzić w cieniu - pod drzewami i krzewami. Nadaje się również do uprawy w pojemnikach na balkonach lub tarasach. Aby uzyskać ładny efekt dobrze jest sadzić kilka, a nawet kilkanaście roślin obok siebie.

Poznaj inne trawy ozdobne:


Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.