Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Kosaciec syberyjski

Iris sibirica
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 80 cm - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Rośnie na Syberii oraz w Europie Wschodniej, także w Polce (jego niewielkie skupiska rozproszone są na terenie całego kraju). U nas jest rośliną chronioną. Tworzy okazałe kępy złożone z długich i wąskich jasnozielonych liści, które przypominają trawę. Wiosną rozwijają się delikatne niebieskofioletowe kwiaty. Uprawiane są także odmiany o kwiatach czysto niebieskich, białych lub purpurowych. Kosaciec syberyjski jest długowieczny, przez wiele lat może rosnąć w tym samym miejscu.

Najlepsze dla niego środowisko to żyzna i wilgotna gleba, dobrze też znosi okresowe zalewanie wodą. Nie lubi suchych i gorących stanowisk, preferuje natomiast sąsiedztwo zbiorników wodnych. Rozmnaża się go wiosną przez podział. Ponieważ najładniej wyglądają kosaćce posadzone w dużych kępach, obok siebie warto umieścić po kilka lub kilkanaście roślin (na 1 m2 sadzi się siedem sadzonek). (eb-g)

Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Tagi: bylina
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.