Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Kosaciec bródkowy

Iris x hybrida
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: 50 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, brązowa, fioletowa, niebieska, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kosaciec bródkowy jest byliną z rodziny kosaćcowatych Iridaceae. Nazwa obejmuje mieszańce powstałe w wyniku krzyżowania gatunku Iris germanica (pochodzącego z Europy Południowej i południowo-wschodniej, Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej) z innymi gatunkami kosaćców. Roślina ma grube, płożące się kłącza oraz rozgałęzioną łodygę, zazwyczaj z kilkoma kwiatami. Liście są szablaste.

Kosaciec bródkowy kwitnie w maju i na początku czerwca. Kwiaty odznaczają się niespotykaną skalą barw.

Roślina wymaga gleb, żyznych i próchniczych oraz słonecznego lub półcienistego stanowiska. Źle rośnie na ziemiach piaszczystych i kamienistych. W okresie wzrostu i kwitnienia potrzebuje dużo wody. Korzystnie wpływa na kosaćce rozkładanie pomiędzy roślinami dobrze przefermentowanego obornika.
Kosaćce stosuje się na bylinowe rabaty jednogatunkowe oraz i mieszane, grupami na trawnikach. Nadają się także na kwiat cięty.

Kosaciec bródkowy rozmnaża się przez podział kłączy. Można to robić (a także przesadzać rośliny) od początku sierpnia do początku października. Kłącza sadzi się poziomo, korzenie rozkłada i przysypuje 3–5-centymetrową warstwą ziemi. Na jednym miejscu mogą rosnąć 5–7 lat, jednak konieczne jest odchwaszczanie, a wiosną zasilanie nawozami w postaci płynnej.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.