Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Monika Latkowska

Kopytnik pospolity

Asarum europaeum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 10 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z:

Galeria zdjęć:

Opis:

Kopytnik pospolity jest byliną należącą do rodziny kokornakowatych (Aristolochiaceae). Występuje w środkowej i południowej Europie, a także na Syberii i w Małej Azji. Jest naszym gatunkiem rodzimym, pospolicie występuje prawie w całej Polsce, w cienistych lasach liściastych i mieszanych, zaroślach. W górach występuje aż po regiel górny. W Polsce jest objęty częściową ochroną gatunkową.

Kopytnik pospolity - opis

Kopytnik pospolity jest rośliną bardzo niską (10–15 cm), tworzącą zwarte kępy. Ma mocno rozgałęziające się kłącza, płożące się tuż pod powierzchnia ziemi. Ciemnozielone, skórzaste, błyszczące liście mają charakterystyczny, nerkowaty kształt, który przypomina odcisk końskiego kopyta (stąd polska nazwa rośliny). Są zimozielone, a ich długie ogonki i spodnia strona są owłosione.
Kwiaty kopytnika są niepozorne, pojedyncze, purpurowobrązowe, mają dzwonkowaty kształt, wyrastają przy samej ziemi, zazwyczaj są ukryte pod liśćmi. Kopytnik kwitnie od marca do maja.
Cała roślina wydziela specyficzny pieprzowo-aromatyczny zapach, gdy kwitnie zwabia padlinożerne muchówki, które zapylają kwiaty.

Kopytnik najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych, wilgotnych, chętnie na podłożu o odczynie zasadowym. Kopytnik rozmnaża się przez podział kłączy w marcu–kwietniu.

Kopytnik pospolity zastosowanie

Kopytnik jest uprawiany jako roślina ozdobna w ogrodach i parkach, doskonale nadaje się jako roślina okrywowa, szczególnie w miejscach cienistych, np. pod drzewami (jest rośliną cieniolubną, znosi nawet głęboki cień). Najlepiej sadzić go w grupach. Nadaje się też do ogrodów skalnych.

>>Przeczytaj też: Aranżacje ogrodów: ogród w cieniu. Jakie rośliny do cienia

Kopytnik - bylina lecznicza

Jest także rośliną leczniczą – surowcem jest kłącze kopytnika – działa wymiotnie, moczopędnie, wykrztuśnie, przeczyszczająco (stosuje się go przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, pęcherza moczowego, nerek).
W większych ilościach jest trujący.

Poznaj inne rośliny okrywowe:

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.