Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Kokoryczka wielokwiatowa

Polygonatum multiflorum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: przewieszający
Wysokość: 60 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kokoryczka wielokwiatowa to mrozoodporna bylina należąca do rodziny liliowate Liliaceae. Rośnie dziko w cienistych lasach prawie całej Polski. Roślina osiąga 60–100 cm wysokości. Ma przewieszające się łodygi, które w dolnej części są bezlistne, natomiast w górnej ulistnione. Liście są jajowato-eliptyczne, zwężające się ku nasadzie, ułożone są na łodydze naprzemianlegle. Dzięki płożącym się kłączom kokoryczka szeroko się rozrasta.
Kokoryczka wielokwiatowa kwitnie od maja do czerwca. Białe kwiaty (z zielonymi ząbkami korony i zazielenieniem przy szypułce) wyrastają po 3–5 z kątów liści, zwisają na długich szypułkach. Jesienią przekształcają się w niebieskoczarne owoce (jagody).
Kokoryczka wielokwiatowa najlepiej rośnie w miejscach cienistych lub półcienistych, w podłożu próchniczym, przepuszczalnym, o dość dużej wilgotności i obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Dobrze ziemię wokół rośliny wyściółkować trocinami lub korą.
Kokoryczkę wielokwiatową najłatwiej rozmnaża się przez podział roślin wiosną lub w sierpniu.
Kokoryczka wielokwiatowa to dekoracyjna bylina cieniolubna, która znakomicie nadaje się do obsadzania wilgotnych miejsc w ogrodzie. Dobrze rośnie w towarzystwie innych roślin cieniolubnych, takich jak paprocie czy rodgersja. Nadaje się na kwiat cięty, charakteryzuje się dużą trwałością po ścięciu.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.