Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Kokorycz żółta

Corydalis lutea
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: 25 cm - 35 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Bylina występująca w południowo-zachodniej Europie o zwartym krzaczastym pokroju. Dzięki pierzastym, delikatnym liściom sprawia wrażenie kruchej. Liście mają niebieskozielone zabarwienie. Bardzo długo kwitnie. Jasnożółte kwiaty zebrane w kwiatostany po kilkanaście sztuk rozwijają się przez całe lato. Kokorycz żółta lubi żyzną, próchniczną i wilgotną ziemię. Dobrze się czuje w cieniu drzew.

Można ją sadzić na rabatach bylinowych i w ogrodach skalnych. Doskonale nadaje się do założeń naturalistycznych, ponieważ w sprzyjających warunkach łatwo się rozsiewa i tworzy kobierce. Nie wymaga pielęgnacji, jest odporna na mróz, choroby i szkodniki. Najłatwiej ją rozmnożyć z nasion (najlepiej wysiać je tuż po zbiorze), ale można też dzielić starsze rośliny. (eb-g)

Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.