Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Kokorycz pusta

Corydalis cava
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: lekko wzniesiony
Wysokość: 10 cm - 35 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kokorycz pusta to bylina bulwiasta. Rośnie dziko na terenie prawie całej Europy, Azji Zachodniej oraz Kaukazu. W Polsce pospolicie występuje na terenie Karpat, w Sudetach oraz na niżu. Jest także popularną rośliną ozdobną sadzoną w ogrodach. Należy do rodziny makowatych (Papaveraceae).

>>Przeczytaj też: Byliny kłączowe: kiedy sadzić i jak rozmnażać. Przykłady bylin kłączowych

Kokorycz pusta - opis

Kokorycz pusta to niska bylina o wzniesionym pokroju, dorastająca do 10-35 cm. Łodyga kokoryczy pustej jest delikatna, na niej wyrastają przeważnie po dwa głęboko powcinane, jasnozielone liście (znajdują się one tylko w górnej części łodygi).
Kokorycz pusta kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty zebrane są po 10-20 w groniasty kwiatostan, mają fioletowy, biały lub różowy kolor i są zaopatrzone są w długą, wygiętą ostrogę miodnikową. W ostrodze tej znajduje się nektar. Taka budowa kwiatu powoduje, że z nektaru mogą korzystać wyłącznie owady o długich trąbkach. Owocem kokoryczy jest torebka, wewnątrz której znajdują się małe (3 mm) nasiona.

Kokorycz pusta to roślina bulwiasta - tworzy bulwę z korzeniami, które wyrastają na całej powierzchni. Wraz ze starzeniem się rośliny, bulwy kokoryczy stają się puste, stąd wzięła się nazwa gatunkowa rośliny.
Roślina bardzo często tworzy mieszańce z kokoryczą pełną.
Warto pamiętać o tym, że cała roślina jest trująca, spożycie jej może prowadzić do zatruć a nawet do śmierci.

Kokorycz pusta - warunki uprawy

Kokorycz pusta jest łatwa w uprawie. Preferuje glebę żyzną, luźną, zasobną w składniki pokarmowe oraz dość wilgotną, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Na glebach zasadowych słabiej kwitnie. Roślina lubi półcień, miejsca pod drzewami czy krzewami liściastymi będą dla niej idealne. Nie straszne są jej przymrozki. W okresie intensywnej wegetacji należy ją regularnie podlewać, jednak nie toleruje nadmiaru wody zimą.

Poznaj też:

Kokorycz pusta - pielęgnacja

Regularne podlewanie oraz odpowiednie warunki uprawy to podstawa prawidłowego wzrostu rośliny. Warto po przekwitnięciu wzbogacić roślinę nawozem płynnym wieloskładnikowym, poprawi to kondycję bulw. Rozmnażanie jest dość proste: przez podział kęp z bulwami przeprowadzany na początku września zaraz po przekwitnięciu rośliny lub przez wysiew nasion. Ten drugi zabieg jest bardziej skomplikowany, gdyż nasiona zachowują zdolność tylko tydzień po dojrzeniu. Kokorycz pusta może się wysiewać sama (rozmnażanie przez samosiejki).

Kokorycz pusta - zastosowanie

Kokorycz pusta znakomicie nadaje się na rabaty bylinowe. Można ją też łączyć z roślinami jednorocznymi. To doskonała roślina na miejsca półcieniste i zacienione.
Wykazuje właściwości lecznicze - działa kojąco na pękniętą, obolała skórę (wykorzystywano ją do leczenia egzemy), nawilża skórę i ma właściwości antyalergiczne.

>>Przeczytaj też: Urządzanie ogrodu: rośliny do miejsc zacienionych

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.