Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.roslinywodne.com

Knieć błotna = kaczeniec

Caltha palustris
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: 40 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Knieć błotna (inaczej kaczeniec, kaczyniec, kaczyniec błotny) to bylina należąca do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Występuje na całej półkuli północnej: w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce rośnie dziko na wilgotnych i bagnistych łąkach, wzdłuż strumieni i rowów, w miejscach okresowo zalewanych. Dawniej bardzo pospolita, obecnie rzadsza, bo coraz mniej jest miejsc dostatecznie wilgotnych.

Knieć błotna - opis

Knieć błotna -jak wskazuje jej nazwa, knieć błotna jest rośliną porastającą w naturze tereny bagienne i zalewowe. Tworzy kępy osiągające wysokości 20-50 cm przy podobnej średnicy. Są złożone z rozgałęzionych, częściowo pokładających się a częściowo wzniesionych, pustych w środku pędów oraz mięsistych lśniących liści (okrągłych lub nerkowatych) średnicy 5-10 cm, wyrastające na długich ogonkach. Część podziemną stanowi duże, bulwiaste kłącze z dość grubymi, słabo rozgałęzionymi korzeniami. Żółte kwiaty - złożone z sześciu płatków, kilku słupków i wielu pręcików - rozwijają się od kwietnia do czerwca. Knieć jest całkowicie mrozoodporna. Podczas pielęgnacji należy uważać, bo wszystkie części tej rośliny są trujące.

>>Przeczytaj też: Pory roku: przedwiośnie, pierwiośnie, wiosna

Knieć błotna – uprawa

Knieć błotna lubi miejsca słoneczne, ale toleruje też cieniste. Preferuje podłoże umiarkowanie kwaśne, próchniczno-ilaste lub gliniaste, zasobne w składniki mineralne.  Stanowisko powinno być słoneczne lub tylko lekko zacienione.
Roślinę rozmnażać można przez wysiew nasion, ale znacznie wygodniej jest latem dzielić kłącza. W przypadku odmian jest to jedyny sposób.

>>Przeczytaj też: OCZKO WODNE ROŚLINY: jak sadzić rośliny wodne w oczku wodnym

Knieć błotna – zastosowanie

Knieć błotna najlepiej będzie się czuła na krawędzi dużego stawu, w strefie bagiennej oczka wodnego, przy brzegu strumienia. Można sadzić ją w miejscach okresowo zalewanych lub nawet w wodzie (do głębokości 15 cm).

>>Przeczytaj też: Jak dobrać rośliny wodne do oczka wodnego

Knieć błotna – odmiany

W ogrodach naturalistycznych najlepiej wyglądają pełne wdzięku zwyczajne kaczeńce, ale w efektownych kompozycjach ogrodowych sprawdzą się efektowne odmiany:

  • ‘Plena’ - odmiana o kwiatach złocistożółtych, pełnych i kulistych, około 5 cm średnicy. Kwitnie od marca do końca maja;
  • 'Multiplex' - ma kwiaty żółte, pełne;
  • 'Flore Pleno’ - kwiaty żółte, pełne;
  • ‘Alba’ - kwiaty o białych płatkach.
Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.