Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Klajtonia syberyjska

Claytonia sibirica
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: rozetowy, lekko wzniesiony
Wysokość: 10 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Klajtonia syberyjska prawdopodobnie pochodzi z Ameryki Północnej oraz wybrzeża Alaski. Gatunek rozpowszechniony jest w Europie. W Polsce w naturze nie występuje, jest też rzadko uprawiany jako roślina ozdobna. Należy do rodziny zdrojkowatych (Montiaceae). Inna nazwa tłumaczona na język polski to syberyjska wiosenna piękność lub sałata górnika syberyjskiego

Klajtonia syberyjska - opis

Klajtonia syberyjska to roślina wieloletnia o wzniesionym, zwartym pokroju. Jest dość niska, zazwyczaj osiąga od 10 do 30 cm wysokości. Na delikatnych pędach znajdują się soczyście zielone liście o jajowato-wydłużonym kształcie, niektóre mogą być sercowate. Liście są soczyste i jadalne.

Klajtonia kwitnie wiosną - od maja do czerwca (w zależności od warunków pogodowych). Kwitnienie może trwać nawet do lata. Kwiaty są małe, drobne, w kolorze białym lub różowym, luźno wyrastają z rozet. Są pięciopłatkowe, każdy płatek jest delikatnie wcięty, z daleka wygląda jakby był podzielony. Dostępne również odmiany o kwiatach białych z różowymi paskami. Owoce pojawiają się późnym latem lub jesienią, są to wielonasienne torebki.

>> Poznaj długowieczne kwitnące byliny

Klajtonia syberyjska - warunki uprawy

Klajtonia syberyjska najlepiej rośnie w miejscu półcienistym, a nawet cienistym. Jeśli zależy nam na spożywaniu liści, wtedy zmniejszona ilość promieni słonecznych jest istotna, ponieważ im więcej słońca, tym liście stają się bardziej gorzkie. Podłoże powinno być żyzne, wilgotne, najlepiej lekko kwaśne.

Klajtonia syberyjska - pielęgnacja

Klajtonia syberyjska nie ma specjalnych wymagań pielęgnacyjnych. Podczas całego okresu wegetacji warto ją regularnie podlewać, ponieważ nie lubi ona suszy. Raz na jakiś czas można wzmocnić ją nawozem organicznym: kompostem lub obornikiem. Nie należy zasilać rośliny nawozami mineralnymi, jeśli uprawiamy ją na zbiór liści.

Klajtonię rozmnaża się generatywnie przez wysiew nasion (bardzo szybko kiełkują). Można ją również rozmnażać przez podział.

Klajtonia syberyjska - zastosowanie

Klajtonia syberyjska ma szerokie zastosowanie w kuchni, liście nadają się na kanapki oraz do sałatki. Wykorzystuje się ją w celach leczniczych, działa moczopędnie, a krople z wyciągu z liści działają kojąco na zmęczone, zaczerwienione oczy.

Roślina idealnie sprawdzi się na zacienionej rabacie, w miejscach wilgotnych, przy murkach, kamieniach, w pobliżu zacienionych oczek wodnych.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.