Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Kalaminta mniejsza

Calamintha nepeta = Clinopodium nepeta
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Wysokość: 20 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kalaminta mniejsza pochodzi z Europy, Azji i Ameryki Północnej. W Azji roślina nazywana jest często piękną miętą, ponieważ jej liście do złudzenia przypominają liście mięty, jednak kwiaty są o wiele piękniejsze. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

Kalaminta mniejsza - opis

Kalaminta mniejsza jest byliną o wzniesionym, wyprostowanym pokroju, który z czasem staje się kępiasty. Roślina osiąga 20-30 cm wysokości oraz podobną szerokość. Pędy są mocno rozgałęzione, często drewnieją od dołu. Liście są odwrotnie jajowate, o ząbkowanym brzegu, owłosione, ciemnozielone. Od czerwca do października w kątach liści pojawiają się małe, ale bardzo ładne kwiatostany złożone z niebieskofioletowych kwiatów. Roślina wydziela przyjemny miętowy zapach. Kalaminta charakteryzuje się długim okresem wegetacji, dzięki czemu długo pozostaje ozdobą rabaty.
Ciekawą odmianą jest 'Marvalettablue' o niebieskich kwiatach, chętnie uprawiana w pojemnikach.

Kalaminta mniejsza - warunki uprawy

Kalaminta mniejsza nie jest wymagająca. Najlepiej czuje się w miejscach słonecznych lub półcienistych. Najlepsze podłoże do uprawy kalaminty jest średnio żyzne, przewiewne i umiarkowanie wilgotne, idealnie sprawdzi się gleba wapienna i kamienista. Roślina wykazuje dużą odporność na suszę.

Kalaminta mniejsza - pielęgnacja

Kalaminta mniejsza nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Raz na jakiś czas można ją wzmocnić nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub nawozem organicznym - najlepiej na wiosnę. W uprawie doniczkowej należy pamiętać o warstwie drenażu na dnie pojemnika. Kalamintę rozmnaża się przez podział rośliny, najlepiej na wiosnę.
Młode egzemplarze warto okrywać na zimę.

Kalaminta mniejsza - zastosowanie

Kalaminta mniejsza dobrze sprawdza się na rabatach w towarzystwie innych kwiatów - zarówno wieloletnich, jak i jednorocznych. Idealnie prezentuje się posadzona wzdłuż ścieżki lub jako obwódka rabaty. Zdecydowanie lepiej sadzić ją w grupie, wtedy efektowniej wygląda. Nadaje się na ogródki skalne oraz do warzywnika - ładnie prezentuje się wśród roślin warzywnych. Uprawiana w pojemnikach doskonale zdobi balkony, tarasy czy domowe parapety. Nadaje się również na kwiat cięty.

 

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.