Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jeżówka purpurowa 'Little Angel' PBR

Echinacea purpurea 'Little Angel'
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty, zwarty
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Jeżówka purpurowa 'Little Angel' to bylina należąca do rodziny astrowatych Asteraceae, otrzymana i wprowadzona na rynek w Terra Nova Nurseries w 2009 roku.

Jeżówka purpurowa 'Little Angel' to karłowa bylina, o zwartym, kępiastym pokroju, złożona ze sztywnych pędów kwiatowych, które osiągają wysokość 30-50 cm, nie ma tendencji do pokładania się i nie wymaga podparcia. Liście ciemnozielone, jajowato-lancetowate, spiczasto zaostrzone, ostro ząbkowane, osadzone na długich ogonkach. Cała roślina pokryta jest szorstkimi włoskami.

Jeżówka purpurowa 'Little Angel' kwitnie długo, od lipca do końca września. Koszyczki kwiatowe osiągają średnicę do 10 cm. Białe, delikatne, stosunkowo rzadkie, pojedyncze kwiaty języczkowe otaczają kolczasty, wypukły środek, składający się z żółtych kwiatów rurkowatych o pomarańczowym odcieniu. Wabi pszczoły i motyle, które szczególnie chętnie na niej siadają.

Jeżówka purpurowa 'Little Angel' wymaga gleb próchnicznych, żyznych, umiarkowanie wilgotnych lub suchych,  przepuszczalnych, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych. Strefa mrozoodporności 5B. Całkowicie mrozoodporna, ale w szczególnie mroźne, bezśnieżne zimy może przemarzać, a w wyjątkowo wilgotne - zagniwać.

Jeżówka purpurowa 'Little Angel' stosowana jest jako bylina rabatowa, w ogrodach przydomowych i zieleni miejskiej, nadaje się też do pojemników, pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia na zimę. Uprawiana również na kwiat cięty. Po przekwitnięciu można oberwać pozostałości kwiatów języczkowatych, a ozdobną kulę zasuszyć wraz z długą łodygą i umieścić w wazonie z innymi suszonymi kwiatami.

Jeżówka purpurowa 'Little Angel' rozmnaża się przez podział roślin.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.