Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jeżówka purpurowa 'Liliput' PBR

Echinacea purpurea 'Liliput'
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, zwarty, wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Jeżówka purpurowa 'Liliput' to bylina należąca do rodziny astrowatych Asteraceae, otrzymana i wprowadzona na rynek w Terra Nova Nurseries w 2007 roku.

Jeżówka purpurowa 'Liliput' to karłowa bylina, o zwartym, kępiastym pokroju, złożona ze sztywnych pędów kwiatowych, które osiągają wysokość 30-50 cm, nie ma tendencji do pokładania się i nie wymaga podparcia. Liście ciemnozielone, jajowato-lancetowate, spiczasto zaostrzone, ostro ząbkowane, osadzone na długich ogonkach. Cała roślina pokryta jest szorstkimi włoskami.

Jeżówka purpurowa 'Liliput' kwitnie długo, od końca czerwca do końca września. Koszyczki kwiatowe osiągają średnicę do 10 cm. Różowe, delikatne, pojedyncze kwiaty języczkowe otaczają kolczasty, wypukły środek, składający się z purpuroworóżowych (na zewnątrz) i żółtawych (wewnątrz) kwiatów rurkowatych. Wabi pszczoły i motyle, które szczególnie chętnie na niej siadają.

Jeżówka purpurowa 'Liliput' wymaga gleb próchnicznych, żyznych, umiarkowanie wilgotnych lub suchych,  przepuszczalnych, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych. Strefa mrozoodporności 5B. Całkowicie mrozoodporna, ale w szczególnie mroźne, bezśnieżne zimy może przemarzać, a w wyjątkowo wilgotne - zagniwać.

Jeżówka purpurowa 'Liliput' stosowana jest jako bylina rabatowa, w ogrodach przydomowych i zieleni miejskiej, nadaje się też do pojemników, pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia na zimę. Uprawiana również na kwiat cięty. Po przekwitnięciu można oberwać pozostałości kwiatów języczkowatych, a ozdobną kulę zasuszyć wraz z długą łodygą i umieścić w wazonie z innymi suszonymi kwiatami.

Jeżówka purpurowa 'Liliput' rozmnaża się przez podział roślin.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.