Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Jeżówka purpurowa

Echinacea purpurea
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Jeżówka purpurowa to bylina należąca do rodziny astrowatych Asteraceae, pochodzi z Ameryki Północnej.

Echinacea bylina

Ma sztywne pędy kwiatowe, które osiągają wysokość 100 cm, nie ma tendencji do pokładania się i nie wymaga podparcia. Liście ciemnozielone, jajowato-lancetowate, spiczasto zaostrzone, ostro ząbkowane, osadzone na długich ogonkach. Cała roślina pokryta jest szorstkimi włoskami. Posiada właściwości lecznicze.

>>Przeczytaj też: Jeżówka purpurowa - działanie, właściwości i zastosowanie lecznicze jeżówki

Jeżówka purpurowa kwitnienie

 

Jeżówka purpurowa kwitnie długo od lipca do października. Koszyczki kwiatowe osiągają średnicę do 12 cm. Różowo-purpurowe kwiaty języczkowate otaczają kolczasty, wypukły środek, składający się z pomarańczowo-brązowych kwiatów rurkowatych. Wabi pszczoły i motyle, które szczególnie chętnie na niej siadają. Istnieje wiele odmian jeżówki o kwiatach w kolorze białym oraz w różnych odcieniach różu.

>>Przeczytaj też: Jeżówka – modna bylina do ogrodu. ZDJĘCIA kolorowych odmian jeżówki

 

Jeżówka purpurowa pielęgnacja i zastosowanie

Jeżówka purpurowa wymaga gleb próchnicznych, dość żyznych, umiarkowanie wilgotnych. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych.
Stosowana jako bylina rabatowa, nadającą się również do uprawy na kwiat cięty. Po przekwitnięciu można oberwać pozostałości kwiatów języczkowatych, a ozdobną kulę zasuszyć wraz z długą łodygą i umieścić w wazonie z innymi suszonymi kwiatami.
Jeżówka purpurowa rozmnaża się przez wysiew nasion.

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.