Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Jasnota plamista ‘Beacon Silver’

Lamium maculatum ‘Beacon Silver’
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 20 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: srebrno-zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: purpuroworóżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jasnota plamista ‘Beacon Silver’ to bylina z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Jej główną ozdobą są sercowatego kształtu, piłkowane liście srebrzystego koloru z wąskim, zielonym obrzeżeniem. Ozdobne są także barwne kwiatostany. Roślina wytwarza podziemne rozłogi, dorasta do 20–30 cm wysokości.
Jasnota plamista ‘Beacon Silver’ kwitnie od maja do sierpnia. Dwuwargowe kwiaty są koloru purpuroworóżowego, wyrastają pionowo w kątach liści, są zebrane w okółkowe kwiatostany.
Jasnota plamista ‘Beacon Silver’ wymaga gleby próchniczej, umiarkowanie wilgotnej, o odczynie obojętnym. Najlepiej rośnie w miejscu zacienionym (w półcieniu lub w cieniu), nie znosi silnego słońca.
Jasnota plamista ‘Beacon Silver’ to znakomita roślina okrywowa, polecana do zadarniania niedużych zacienionych powierzchni (na przykład pod drzewami). Na rabatach najlepiej sadzić ją w małych grupach po kilka roślin. Doskonale nadaje się także do obsadzania skarp i szczelin w murkach oporowych oraz na skalniaki. Można ją też uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.