Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Jagodowiec wielkokwiatowy

Uvularia grandiflora
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: luźny, lekko wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Jagodowiec wielkokwiatowy to bylina należąca do rodziny zimowitowatych (Colchicaceae). W środowisku naturalnym rośnie w lasach Ameryki Północnej - jego kłącza wykorzystywane są w medycynie naturalnej – m.in. jako lek przeciwbólowy. W Polsce jest mało znany i rzadko uprawiany w ogrodach.

Jagodowiec wielkokwiatowy – opis

Jagodowiec wielkokwiatowy to największy z jagodowców, dorasta do 60 cm wysokości. Przyjmuje luźny, lekko wzniesiony pokrój, z czasem tworząc gęste kępy. Łukowato wygięte pędy pokryte są jasnozielonymi, lancetowatymi, ostro zakończonymi liśćmi, które lekko zwisają na łodydze.
Największą ozdobą jagodowca wielkokwiatowego są żółte, mieniące się na złoto dzwonkowate kwiaty. Roślina kwitnie od maja do czerwca. Po kwitnieniu zawiązują się żółtawe owoce – torebki, które utrzymują się na roślinie aż do jesieni. Po przekwitnięciu roślina traci liście i przechodzi w stan spoczynku. Ponownie budzi się do życia na wiosnę. Rozrasta się z podziemnych, dobrze ukorzenionych kłączy.
Jagodowiec wielkokwiatowy został wyróżniony nagrodą brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego (AGM – Award of Garden Merit), za szczególne walory ogrodnicze.
Ciekawą odmianą jest ‘Pallida’ o zdecydowanie niższym wzroście i blado żółtych kwiatach.

Jagodowiec wielkokwiatowy – warunki uprawy

Jagodowiec wielkokwiatowy wymaga zacienionego stanowiska. Optymalne do uprawy jagodowca są podłoża przepuszczalne, żyzne, przewiewne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie kwaśnym. Roślina jest mrozoodporna.

Jagodowiec wielkokwiatowy – pielęgnacja

Roślina łatwa w uprawie, nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Najlepiej sadzić ją wiosną. Ze względu na to, ze roślina lubi kwaśne podłoże, raz na jakiś czas wskazane jest nawożenie, preparatami dla roślin kwasolubnych. Dobrze reaguje na ściółkowanie podłoża. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu w okresach suszy.
Młode (1–2-letnie) okazy warto okrywać na zimę, dorosłe egzemplarze bardzo dobrze znoszą zimę. Jagodowiec wielkokwiatowy rozmnaża się z nasion lub przez podział kęp.

Jagodowiec wielkokwiatowy – zastosowanie

Jagodowiec wielkokwiatowy doskonale nadaje się na zacienione rabaty. Dobrze komponuje się z funkiami, paprociami, miodunkami i żurawkami. Można go sadzić pod koronami drzew i krzewów. Nadaje się do dekoracji oczek wodnych i skalniaków. Dobrze wygląda sadzony w grupie wzdłuż chodnika lub ścieżki.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.