Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Imperata cylindryczna 'Red Baron'

Imperata cylindrica 'Red Baron'
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 30 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielono-czerwona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Imperata cylindryczna 'Red Baron' to trawa ozdobna, która pochodzi z południowo-wschodniej części Azji (z Japonii). W Polsce można spotkać ją w ogrodach przydomowych i parkach. Należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae).

Imperata cylindryczna 'Red Baron' - opis

Imperata cylindryczna 'Red Baron' to roślina wieloletnia o wzniesionym pokroju. Z czasem tworzy luźne kępy. Osiąga od 30 cm do 60 cm wysokości. Wolno się rozrasta. Liście są wąskie i długie, zielone - odmiana 'Red Baron' z czasem przebarwia liście do połowy na charakterystyczny czerwony kolor. Umownie okres kwitnienia trawy przypada na przełom sierpnia i września, jednak w naszym klimacie roślina zakwita bardzo rzadko. Kwiatostany są wąskie i wiechlinowate, kwiaty - białe.

>>Przeczytaj też: Rabata z traw ozdobnych: jakie gatunki wybrać

Imperata cylindryczna 'Red Baron' - warunki uprawy

Imperata cylindryczna 'Red Baron' jest łatwa w uprawie, ma małe wymagania glebowe - ważne, aby gleba była żyzna, umiarkowanie wilgotna i przewiewna, z dobrym drenażem. Roślina jest bardzo tolerancyjna co do podłoża. Miejsce uprawy powinno być słoneczne lub półcieniste, ciepłe i osłonięte od wiatrów. Dorosłe okazy są odporne na mróz.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak pielęgnować trawy ozdobne

Imperata cylindryczna 'Red Baron' - pielęgnacja

Podczas upałów nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu rośliny. Susza zmniejsza intensywność wybarwienia się liści. Roślinie sprzyja wiosenne zasilanie nawozem wieloskładnikowym mineralnym ze zwiększoną ilością azotu. Jesienią należy nawozić trawę kompostem.
Warto co roku usuwać zeschłe liście i lekko podcinać kępy, aby lepiej się rozkrzewiały. Imperata jest mrozoodporna, jednak młode rośliny są wrażliwe na przymrozki i dlatego zaleca się okrywanie ich agrowłókniną, igliwiem lub słomą.
Imperata cylindryczna 'Red Baron' rozmnaża się w sposób wegetatywny przez podział kęp od marca do czerwca.

Imperata cylindryczna 'Red Baron' - zastosowanie

Imperata cylindryczna 'Red Baron' to roślina niezwykle ozdobna. Idealnie prezentuje się w ogrodach przydomowych, rabatach skalnych, żwirowych oraz na wrzosowiskach. Polecana jest zarówno do dużych, jak i małych ogrodów. Najefektowniej prezentuje się posadzona
w grupie.
Można ją także uprawiać w pojemnikach. Z względu na swój charakterystyczny kolor dobrze wygląda w towarzystwie roślin mniej rzucających się w oczy.

Poznaj inne trawy ozdobne:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.