Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Houstonia błękitna

Houstonia caerulea = Hedyotis caerulea
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: płaskokulisty, poduszkowy
Wysokość: 7 cm - 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Houstonia błękitna to krótkowieczna, płożąca bylina należąca do rodziny marzanowatych (Rubiaceae). Dziko rośnie na terenach wschodnich stanów USA w liściastych lasach.

Houstonia błękitna - opis

Houstonia błękitna tworzy niewielkie kępy drobnych ciemnozielonych liści, ponad które wyrastają cienkie pędy kwiatostanowe zakończone niebieskimi kwiatami. Roślina osiąga 7-10 cm wysokości.
Houstonia błękitna obficie kwitnie w maju i czerwcu. Drobne kwiaty są niebieskie lub białe, z żółtym oczkiem. W czasie pełni kwitnienia kwiaty prawie całkowicie zasłaniają liście - widoczny jest niebieski dywan złożonych z kwiatów.

Houstonia błękitna - uprawa

Houstonia błękitna najlepiej rośnie w półcieniu, ale jeśli podłoże jest dostatecznie wilgotne, będzie dobrze rosła także w słońcu. Podłoże powinno być próchniczne, wilgotne, przepuszczalne, lekko kwaśne (choć akceptuje również odczyn zbliżony do obojętnego). Roślina jest wystarczająco odporna na mróz, pod warunkiem zapobiegania nadmiernej ilości wody zimą.

Houstonię rozmnaża się przez podział rozrośniętych kęp. Taki zabieg warto przeprowadzać co 2 lata. Można też rozmnażać przez nasiona wysiewane w styczniu do skrzyneczek. Nasiona muszą przejść 6-tygodniową stratyfikację w temperaturze około 2 st. C. Po wzejściu siewki należy przepikować po kilka sztuk w jedno miejsce. Tak rozmnożone houstonie zakwitną w przyszłym roku.
Houstonia jest rzadko porażana przez choroby i atakowana przez szkodniki.

Houstonia błękitna - zastosowanie

Huoustonia doskonale prezentuje się w ogrodach skalnych. Najlepiej sadzić ją w grupach po kilka sztuk. dobra roślina do sadzenia w pobliżu zbiorników wodnych. nadaje się również do uprawy w pojemnikach.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.