Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Gunnera olbrzymia

Gunnera manicata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielono-brązowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Gunnera olbrzymia to roślina wieloletnia należąca do rodziny parzeplinowatych (Gunneraceae). Pochodzi z Ameryki Południowej, głównie Brazylii. Jest jedną z największych bylin uprawianych w polskich ogrodach. Osiąga do 3 m wysokości i 4 m szerokości. Jej największą ozdobą są ogromne, intensywnie zielone, dłoniaste liście (do 2 m średnicy) osadzone na długich ogonkach. Starsze okazy mają tak duże rozmiary, że mogą zapewnić schronienie kilku dorosłym osobom. Gunnera olbrzymia kwitnie w maju i czerwcu. Maczugowate kwiatostany – kolby – charakteryzują się zieloną barwą, która wraz z wiekiem brązowieje.

Gunnera olbrzymia nie jest trudna w uprawie, jednak wymaga pewnej opieki. Najlepiej rośnie na zacisznych stanowiskach, półcienistych lub lekko zacienionych. Optymalne podłoże jest żyzne i wilgotne. Przed posadzeniem gunnery glebę warto wymieszać z nawozem organicznym. W kolejnych latach roślina będzie wymagała dodatkowego nawożenia (nawozami azotowymi). Regularne podlewanie jest wskazane, bowiem gatunek ten nie znosi suszy. Przed nadejściem zimy należy ściąć liście a stanowisko dobrze okryć, np. słomą.

Gunnera olbrzymia efektownie wygląda sadzona pojedynczo na trawniku lub w pobliżu drzew i krzewów. Gatunek został wyróżniony AGM (Award of Garden Merit) - nagrodą brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego za szczególne walory ogrodowe.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.