Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Groszek wiosenny

Lathyrus vernus
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 20 cm - 45 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: filetowo-niebieska, fioletowo-czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Groszek wiosenny pochodzi z Azji. W stanie dzikim występuje nie tylko tam, ale także w Europie, w tym także w Polsce. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae).

Groszek wiosenny - opis

Groszek wiosenny jest zaliczany do długoletnich bylin. Ma wzniesiony pokrój i przeważnie rośnie w kępach. Osiąga od 20 do 45 cm wysokości. Łodyga rośliny jest pojedyncza i lekko owłosiona, wyrasta z kłącza. Liście są jajowate, błyszczące, parzystopierzaste w kolorze jasnozielonym. Okres kwitnienia rozpoczyna się już na początku marca i trwa nawet do maja. Kwiaty zebrane są w groniaste kwiatostany. Kolor kwiatów zmienia się: na początku przyjmują one barwę czerwono-fioletową, z czasem stają się niebiesko-fioletowe. Kwiat zawiera miodniki. Ze względu na rurkowate zrośnięcie pręcików wokół słupka, kwiat może być zapylany tylko przez trzmiele. Owocem jest podłużny strąk, który zawiera kilka małych nasion. W momencie uzyskania pełnej dojrzałości torebka pęka i wyrzuca nasiona na pewną odległość.
Ze względu na wysokie walory ozdobne oraz łatwość w uprawie w 1993 roku groszek wiosenny otrzymał nagrodę brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego – Awards of Garden Merit.

Groszek wiosenny - warunki uprawy

Groszek wiosenny nie ma wysokich wymagań uprawnych. Preferuje gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Najlepsza będzie dla niego gleba o odczynie obojętnym lub delikatnie kwaśnym. Lubi miejsca półcieniste lub cieniste, osłonięte od wiatru. Suche i gorące miejsca mogą bardzo szybko prowadzić do śmierci rośliny. Podłoże powinno być stale wilgotne, dzięki temu groszek zniesie z powodzeniem wysoką temperaturę powietrza. Roślina jest w pełni mrozoodporna.

Groszek wiosenny - pielęgnacja

Nie szczędźmy nawożenia organicznego dla groszku wiosennego, zwłaszcza po posadzeniu rośliny do gruntu. Groszek lubi także regularne zasilanie nawozem mineralnym, wieloskładnikowym. Zwiększona dawka potasu na wiosnę wzmocni kwitnienie.
Groszek wiosenny rozmnaża się przez podział karpy korzeniowej lub przez nasiona (przy tym sposobie rozmnażania roślina kwitnie po około 4 latach).

Groszek wiosenny - zastosowanie

Ze względu na to, że groszek wiosenny wcześnie kwitnie i dość szybko zamiera, warto posadzić go w towarzystwie roślin, które późnym latem lub jesienią zdobią rabaty np. rudbekie, nawłoć czy astry.
Groszek wiosenny bardzo często sadzony jest na rabatach w przydomowych ogrodach. Idealnie odnajduje się w widnych zaroślach czy jako roślina okrywowa. Odpowiadają mu także skaliste rabaty czy miejsca zacienione przez drzewa.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.