Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Goryczka bezłodygowa

Gentiana acaulis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: poduszkowaty
Wysokość: 5 cm - 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: kobaltowoniebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Goryczka bezłodygowa pochodzi z południowej części Europy i Alp. W Polsce często można ją spotkać w ogrodach. Należy do rodziny goryczkowatych (Gentianaceae).

Goryczka bezłodygowa - opis

Goryczka bezłodygowa jest niską byliną, która dorasta do około 10 cm wysokości. Ma poduszkowaty, kępiasty pokrój - obrasta powierzchnię ziemi nisko i z góry wygląda ja poduszka. Liście goryczki są ciemnozielone, jajowate, błyszczące i wydłużone. Roślina jest zimozielona.
Goryczka bezłodygowa kwitnie ona dwa razy: pierwszy raz na przełomie maja i czerwca, drugi - na przełomie września i października (wtedy kwitnienie jest słabsze). Podczas kwitnienia roślina obsypywana jest dużymi, dzwonkowatymi kwiatami w kolorze kobaltowoniebieskim, które umieszczone są na 1-2-centymetrowych łodygach.
Ciekawe odmiany goryczki bezłodygowej:

  • 'Krumrey' – o szmaragdowych kwiatach.
  • 'Rannoch' – o kwiatach ciemnoniebieskich w białe i zielone paski.

Goryczka bezłodygowa - warunki uprawy

Goryczka bezłodygowa jest łatwa w uprawie. Preferuje miejsca słoneczne lub półcieniste, niezbyt upalne, osłonięte od południowego słońca. Ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna (najlepiej z drenażem) oraz umiarkowanie wilgotna. Najlepsze jest podłoże gliniasto-piaszczyste z drobnymi kamieniami. Goryczka lubi lekko kwaśne pH gleby. Roślina jest odporna na niskie temperatury, ale wrażliwa na zalewanie.

Goryczka bezłodygowa - pielęgnacja

Goryczka bezłodygowa nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W okresach długotrwałej suszy należy pamiętać o regularnym podlewaniu. W bezśnieżne zimy roślina może przemarzać - wtedy obowiązkowe jest okrycie jej na zimę agrowłókniną, igliwiem czy słomą.
Raz na jakiś czas sprzyja jej wzmacnianie nawozem z dodatkiem żelaza. Rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion na wiosnę oraz w sposób wegetatywny przez podział rośliny po zakończeniu kwitnienia. Polecane jest odnawianie uprawy co 3 lata.

Goryczka bezłodygowa - zastosowanie

Goryczka bezłodygowa to jedna z najpiękniejszych goryczek. Intensywny kolor jej kwiatów pozwala na stworzenie ciekawego akcentu w ogrodach skalnych czy na podwyższonych rabatach. Roślina dobrze prezentuje się posadzona wzdłuż budynków. Znakomicie nadaje się także na obwódki. Warto sadzić ją w grupach, wtedy tworzy zwarte plamy i szybko może zakryć nieatrakcyjne miejsca.

Poznaj inne goryczki:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.