Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Głowienka wielkokwiatowa

Prunella grandiflora
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: pokładający się
Wysokość: do 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, biała, purpurowa, liliowa, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Głowienka wielkokwiatowa to bylina należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), podobnie jak spokrewnione z nią pokrzywa oraz popularne zioła: bazylia, lawenda, mięta, melisa, lebiodka, macierzanka, szałwia.
Głowienka wielkokwiatowa rośnie naturalnie w Polsce i w Srodkowej Europie, jest jednak rzadziej spotykana niż głowienka pospolita (Prunella vulgaris).
Głowienka wielkokwiatowa to niewysoka roślina (dorasta do 20 cm wysokości), sadzona najczęściej na rabatach, jako roślina okrywowa lub na skalniakach. Pędy głowienki lekko pokładają się,a kwiatostany są wzniesione.
Kwiaty głowienki wielkokwiatowej pojawiają się w od końca czerwca do początku września, mają fioletowy,  purpurowy, różowy, liliowy lub biały kolor, zebrane są w „główkowate” kwiatostany. Kwiaty są miododajne i często odwiedzane przez pszczoły i trzmiele.
Głowienka wielkokwiatowa to roślina łatwa w uprawie. Wymaga jedynie przycinania przekwitłych kwiatostanów. Stanowisko dla głowienki powinno być słoneczne lub półcieniste, gleba przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, najlepiej lekko wapienna. Roślina jest odporna na mróz.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.