Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Głowaczek olbrzymi

Cephalaria gigantea
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Wysokość: 1,5 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Głowaczek olbrzymi to okazała bylina pochodząca z Azji i Kaukazu. W Polsce nie występuje w stanie dzikim, ale wyłącznie jako ozdobna roślina uprawna. Należy do rodziny szczeciowatych (Dipsaceae). Inaczej nazywany jest głowaczkiem tatarskim lub głowaczkiem wielkokwiatowym.

Głowaczek olbrzymi - opis

Głowaczek olbrzymi należy do roślin długowiecznych. Ma wzniesiony i wyprostowany pokrój, dorasta do 150-200 cm wysokości. Pędy są cienkie, ale dość sztywne. Zielone, duże, pierzastodzielne, lekko powcinane, owłosione liście mogą mieć nawet do 50 cm wielkości. Okres kwitnienia przypada od czerwca do lipca. Duże, osadzone na szczycie pędów (wysoko ponad liśćmi) kwiaty są największą ozdobą rośliny. Kwiaty przyjmują bladożółty kolor, są pełne z dużą ilością pręcików.
Głowaczek olbrzymi jest silnie miododajny, przyciąga owady, pszczoły oraz barwne motyle.

Głowaczek olbrzymi - warunki uprawy i pielęgnacja

Głowaczek olbrzymi nie jest trudny w uprawie. Potrzebuje słonecznego lub półcienistego miejsca, zacisznego (silne wiatry mogą łatwo połamać roślinę). Gleba powinna być żyzna, umiarkowanie wilgotna i przepuszczalna. Roślina idealnie wytrzymuje mrozy, nie jest też wrażliwa na zanieczyszczenia powietrza.
Wśród zabiegów pielęgnacyjnych ważne jest regularne odchwaszczanie rabaty z głowaczkiem, aby chwasty nie przeszkadzały mu w naturalnym wzroście. konieczne jest też systematyczne, umiarkowane podlewanie  - dzięki temu roślina będzie obficie kwitła. Warto usuwać przekwitłe kwiaty - zapobiegnie to osłabianiu rośliny i poprawi jej atrakcyjny wygląd. Głowaczek rozmnaża się przez wysiew nasion (często wysiewa się sam).

Głowaczek olbrzymi - zastosowanie

Głowaczek olbrzymi z racji swoich rozmiarów, będzie dobrze prezentować się przy ogrodzeniu, może być ciekawym tłem dla niższych roślin. Pasuje zarówno do rabaty wieloletniej, jak i jednorocznej. Można go stosować jako soliter, ale w grupie wygląda równie dobrze. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się w dużych ogrodach. Nadaje się na kwiat cięty.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.