Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Głodek różyczkowaty

Draba rosularis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 5 cm - 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Głodek różyczkowaty należy do rodziny kapustowatych (Brassicaceae). W środowisku naturalnym występuje w położeniach górskich w Turcji. To niska bylina o zwartym pokroju osiągająca 5-10 cm wysokości. Ma drobne, mięsiste liście zebrane w rozety.
Głodek różyczkowaty kwitnie wiosną – od kwietnia do maja. Kwiaty wyrastają na pędach po kilka tworząc gęste grona. Mają żółtą barwę.

Głodek różyczkowaty preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione, ciepłe, osłonięte od wiatru. Toleruje różne typy gleb – nawet te gorszej jakości. Ważne, aby podłoże było przepuszczalne. Uprawiany na glebach podmokłych szybko może być porażany przez choroby grzybowe. Roślinę najlepiej rozmnażać (przez podział) w okresie wiosennym. Siew nasion jest kłopotliwy – nawet w dobrych warunkach kiełkowanie może trwać 30-90 dni. W pierwszym roku uprawy głodek w okresie bezdeszczowym powinno się podlewać. Starsze okazy są odporne na suszę. Z reguły nie wymaga nawożenia. Późną jesienią rośliny zaleca się okryć (szczególnie w chłodniejszych rejonach Polski). Gatunek toleruje temp. do -23 st. C, ale zaszkodzić mu mogą bezśnieżne zimy.

Głodek różyczkowaty to typowa roślina wykorzystywana do dekoracji ogrodów skalnych i aplinariów. Ze względu na niewielkie rozmiary dobrze wygląda sadzona na obrzeżach, przy ścieżkach, wśród kamieni i w szczelinach muru. Czasem uprawia się ją w celu "rozjaśnienia" zieleni w ogrodzie. Najlepiej prezentuje się w niewielkich grupach.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.